Mennica Chorwacka wydaje najmniejszą złotą monetę

0 256

Hum, znany jako najmniejsze miasto świata, pojawia się na najmniejszej monecie świata, wyemitowanej przez Chorwacki Bank Narodowy i wybitej przez chorwacką mennicę.

Średnica złotej monety wynosi 1,99 milimetra i waży zaledwie 0,05 grama!

Najmniejsza moneta jest częścią złotego zestawu numizmatycznego, wraz z uncjową złotą monetą z motywem Obserwatorium Višnjan. Obserwatorium znajduje się w pierwszej piątce obserwatoriów na świecie w zbieraniu większej ilości pomiarów obiektów bliskich Ziemi (NEO).

Zestaw numizmatyczny jest wydany w limitowanej serii tylko 199 sztuk, zestawy te są ostatnimi pamiątkowymi złotymi monetami wydanymi z nominałem kuny chorwackiej, ponieważ Chorwacja wchodzi do strefy euro od 1 stycznia 2023.

Wartość nominalna złotej monety Hum wynosi 1 kunę, a uncji monety Višnjan – 1000 kun.


Cenne przedmioty muszą zostać odkryte

Ekskluzywne opakowanie, w którym znajduje się ten cenny zestaw, zostało opracowane z uwagą, zaprojektowane przez chorwackie studio Design Bureau Izvorka Jurić. Lampki LED rzucają światło na pudełko, dając wrażenie nocnego nieba, uwydatniając same złote monety. W zestawie znajduje się para rękawiczek i lupa do obserwacji najmniejszej monety.

Wykonanie najmniejszej monety

Aby wybić najmniejszą złotą monetę okolicznościową na świecie, należało dostosować etapy procesu produkcyjnego. Proces ten rozpoczął się od opracowania motywu monety. We współpracy z autorką, rzeźbiarką Aną Divković, wymyślono przedstawienie motywu na tyle szczegółowe, aby pokazać całe miasto w obrębie średnicy 1,99 mm, a jednocześnie technicznie wykonalne. Dzięki specjalnej obróbce stworzono najmniejszą matrycę dla najmniejszej monety. Motyw został wygrawerowany przy użyciu najbardziej zaawansowanego lasera Femto firmy Acsys oraz ich technologii „pulse forging”, a najmniejsza moneta została wybita na nowoczesnej automatycznej prasie Sack & Kiesselbach. W przypadku tak małych wymiarów jest mało miejsca na przepływ materiału. Dlatego dostosowanie wykrojów do bicia dało odpowiednie wypełnienie pustej przestrzeni, umożliwiające wykonanie ostatecznego nadruku. Na koniec monety były wybijane jedna po drugiej. Po wybiciu nadruk był szczegółowo kontrolowany pod mikroskopem.

Damir Bolta, Prezes Zarządu Mennicy Chorwackiej:

Przygotowanie do produkcji monet euro zmusiło Mennicę Chorwacką do skupienia wszystkich sił na euro.

Jako ostatnią pamiątkę przed wejściem do wielkiej rodziny wspólnoty strefy euro, aby dumnie zaznaczyć zmianę waluty, Mennicy Chorwackiej udało się wyprodukować najmniejszą monetę numizmatyczną na świecie:

1,99 mm średnicy, 0,05 g wagi, złotą monetę o nominale 1 kuny, która reprezentuje Hum, znany jako najmniejsze miasto świata. „

Ana Divković, rzeźbiarka, autorka monety Hum:

Punktem wyjścia było zredukowanie motywu niemal do maleńkiego, ale czytelnego znaku. Awers przedstawia klamkę drzwi wejściowych do miasta Hum, w formie głowy wołu boškarina, ponieważ klamka rzeczywiście ma taki kształt.

Na rewersie odważyłam się umieścić całe miasto, aby pokazać, jakie jest malutkie. Przy opracowywaniu tego projektu polegałam na sztuce i rzemiośle mistrzów w mennicy, ponieważ Chorwacja to mały kraj bardzo zręcznych ludzi.”


Limitowany nakład

Złoty zestaw numizmatyczny został wydany w limitowanym nakładzie zaledwie 199 sztuk i jest dostępny w sklepie internetowym chorwackiej mennicy oraz w Germania Mint.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany