Mennica a rafineria złota – jakie są różnice

0 105

Niektórzy ludzie nie mają jasności jaka jest różnica między rafinerią a mennicą. Zamieszanie jest zrozumiałe, ponieważ oba podmioty zajmują się metalami szlachetnymi, a niektóre mennice to także rafinerie. Ale jest kilka kluczowych rzeczy, które odróżniają od siebie mennice i rafinerie.

Tak więc, aby pomóc lepiej zrozumieć cele każdego z nich, oto krótkie spojrzenie na różnicę między rafinerią a mennicą.

RAFINERIE

Głównym celem rafinerii jest, cóż, rafinacja metali szlachetnych. Skupują one złom, biżuterię i inne przedmioty zawierające wartościowe metale, takie jak złoto, srebro, platyna, pallad i rod; oddzielają komponenty; topią i oczyszczają metale szlachetne, a następnie odlewają je w sztaby o wysokiej czystości. Dzięki temu metal wraca na rynek w bardziej praktycznej formie.

Rafinerie przetwarzają również istniejące sztaby z metali szlachetnych na mniejsze lub większe. Oferują również usługi testowania, co oznacza, że ​​badają zawartość metali szlachetnych w przedmiocie, ważą go i wyceniają. Niektóre z nich również produkują i sprzedają kruszec lub komponenty z metali szlachetnych, które mogą być wykorzystane w biżuterii i innych towarach. Są też rafinerie, które oferują magazynowanie metali szlachetnych lub inne powiązane usługi jak również handlują metalami szlachetnymi na rynku światowym.

Jedną z ważnych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o różnicę między rafinerią a mennicą, jest to, że rafinerie są zwykle firmami prywatnymi. Mennice są zazwyczaj własnością rządów. Klientami rafinerii są organizacje takie jak firmy wydobywcze, banki, firmy jubilerskie, firmy zajmujące się recyklingiem metali i gabinety dentystyczne.

MENNICE

Główną funkcją mennicy jest produkcja monet. Należą do nich monety będące w obiegu jako waluta krajowa oraz monety bulionowe wykorzystywane do celów inwestycyjnych i kolekcjonerskich.

Jak wspomniano powyżej, mennice są zwykle własnością rządów ze względu na ich rolę w produkcji waluty. Kilka przykładów to: Mennica Stanów Zjednoczonych, Kanadyjska Mennica Królewska, brytyjska The Royal Mint i Mennica Perth w Australii.

Niektóre mennice mają własną rafinerię złota. Wymienić można zarówno Royal Canadian Mint, jak i Perth Mint. Dzięki temu mogą wydajniej i taniej produkować własne zapasy kruszcu do bicia monet. Oznacza to również, że mogą produkować sztabki o jakości inwestycyjnej, którymi mogą handlować.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany