LME wygrywa sądową sprawę związaną z aferą niklową

0 71

Sąd orzekł na korzyść London Metal Exchange po wniesieniu przeciwko niej sprawy sądowej za zawieszenie rynku niklu w marcu 2022 roku.

Sprawy Elliott Investment Management i Jane Street zostały wczoraj (29 listopada) oddalone, po tym jak sędziowie stwierdzili, że kierownictwo giełdy powinno mieć szeroką swobodę w podejmowaniu pilnych decyzji.

Przypomnijmy, że w dniu 8 marca ubiegłego roku LME zawiesiła handel niklem po tym, jak ceny podwoiły się do ponad 100 000 USD za tonę i z mocą wsteczną anulowała transakcje o wartości 12 mld USD z poprzedniego dnia. Handel niklem został wznowiony na LME 16 marca, ale ruch ten oznaczał największy kryzys, jaki dotknął giełdę od dziesięcioleci.

Zawieszenie nastąpiło po postawieniu zakładu na spadające ceny producenta stali Tsingshan i obawach rynku o sankcje wobec Rosji po jej inwazji na Ukrainę. Po tej decyzji inwestor aktywistyczny Elliott IM argumentował, że stracił zyski w wysokości około 456 mln USD, podczas gdy Jane Street stwierdziła, że straciła 15 mln USD.

LME stwierdziło, że decyzja potwierdziła, że działania podjęte na rynku niklu w 2022 r. były „zgodne z prawem, racjonalne i zgodne z zasadami LME”.

„Wyrok uznaje obowiązek LME do utrzymania uporządkowanych rynków i jego uprawnienia do interwencji w tym celu, w tym poprzez anulowanie transakcji”

W marcu 2023 r. Financial Conduct Authority wszczął dochodzenie w sprawie zawieszenia LME, stwierdzając, że przyjrzy się niektórym „zachowaniom oraz systemom i kontrolom LME” w okresie od 1 stycznia 2022 r. do czasu zawieszenia w dniu 8 marca 2022 r.

Może Cię zainteresować:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany