Kanada pomaga w wysokiej cenie złota

0 107

Bank Centralny w Kanadzie podnosi stopy procentowe o 50 punktów bazowych i pomaga w ten sposób jeszcze lepszej wycenie złota.

Bank Kanady (BoC) podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych, podnosząc swoją główną stopę procentową do 1% dokonując w ten sposób największej podwyżki od dwóch dekad. Bank centralny Kanady powiedział również, że wstrzyma skup obligacji rządowych, aby zmniejszyć swój bilans w walce z inflacją.

BoC stwierdził, że potrzebne będą dalsze podwyżki, aby poradzić sobie z rosnącą presją cenową, która w Kanadzie jest najwyższa od trzech dekad.

„W sytuacji, gdy gospodarka przechodzi w nadmierny popyt, a inflacja utrzymuje się znacznie powyżej celu, Rada Prezesów ocenia, że ​​stopy procentowe będą musiały zostać dalej podniesione” – powiedział BoC w komunikacie.

Bank będzie również dążył do luzowania ilościowego (QT), nie zastępując już posiadanych obligacji zapadających obligacjami rządowymi od 25 kwietnia.

Tej wiosny rozpoczyna się agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej banku, które będzie próbowało stłumić inflację.

„Ciągła inwazja Rosji na Ukrainę powoduje niewyobrażalne ludzkie cierpienie i nową niepewność gospodarczą. Skoki cen ropy, gazu ziemnego i innych towarów zwiększają inflację na całym świecie. Zakłócenia w dostawach wynikające z wojny również pogłębiają bieżące ograniczenia dostaw i obciążają działalność. Czynniki te są głównymi czynnikami znaczącej korekty perspektyw inflacji w górę” – zauważył BoC.

Inflacja w Kanadzie przyspieszyła w marcu do 5,7% w porównaniu z rokiem poprzednim, odnotowując najwyższy wzrost od sierpnia 1991 roku.

BoC obawia się, że inflacja „ugruntuje się” na wysokim poziomie. Bank centralny przewiduje wzrost cen średnio o blisko 6% w pierwszej połowie roku, a następnie spadek do 2,5% w drugiej połowie 2023 roku. Oczekuje się, że w 2022 r. inflacja wyniesie średnio 5,3%, w porównaniu z poprzednimi szacunkami 4,2%.

„Istnieje rosnące ryzyko, że oczekiwania podwyższonej inflacji mogą ją utrwalić. Bank użyje swoich narzędzi polityki pieniężnej, aby przywrócić inflację do niskich poziomów” – powiedział Bank.

Nadmierna podwyżka stóp BoC o 50 punktów bazowych jest pierwszą podwójną podwyżką przez kraj G7 w obecnym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej i następuje po wzroście o 25 punktów bazowych w zeszłym miesiącu do 0,5%. Wszystkie oczy będą teraz zwrócone na Rezerwę Federalną na majowe posiedzenie, gdzie CME FedWatch Tool wycenił 87% szans na podwyżkę o 50 punktów bazowych.

Jeśli chodzi o prognozy wzrostu gospodarczego, BoC przewiduje, że gospodarka Kanady wzrośnie w tym roku o 4,25%, a następnie spowolni do 3,25% w 2023 r. i 2,25% w 2024 r.

„Solidne inwestycje, wzrost wydajności pracy i wyższa imigracja zwiększą zdolność produkcyjną gospodarki, podczas gdy wyższe stopy procentowe powinny spowolnić wzrost popytu krajowego” – stwierdził Bank.

BoC oszacował również stopę neutralną na około 2,25% i 2,5%, co może być sygnałem, kiedy podwyżki się zatrzymają.

Po komunikacie Banku Centralnego Kanady, złoto wycenione w dolarach kanadyjskich pozostało w dużej mierze na tym samym poziomie i było w stanie utrzymało większość swoich wcześniejszych zysków. Złoto ostatnio notowane było na poziomie 2499,69 CAD za uncję, co oznacza wzrost o 0,53% w ciągu dnia.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany