Inflacja utrzyma się na wysokim poziomie do 2026

0 124

Inflacja utrzyma się na wysokim poziomie do 2026 roku ale „nie ma potrzeby doprowadzania do recesji, aby obniżyć inflację”, mówi były doradca Reagana – Arthur Laffer

Były doradca ekonomiczny prezydenta Ronalda Reagana, Arthur Laffer, spodziewa się, że inflacja będzie nadal przyspieszać i będzie znacznie poza preferowanym przedziałem 2 procent do 2026 roku. Laffer, który jest założycielem i prezesem Laffer Associates, uważa jednak, że inflację można okiełznać.

Wskaźnik inflacji w czerwcu wyniósł 9,1 % i był najwyższy od 1981 roku.

„Nie ma potrzeby doprowadzania do recesji, aby obniżyć inflację” – powiedział Laffer.

„Potrzebujemy oszczędzania i obniżek podatków, aby zwiększyć podaż towarów i usług”.

Laffer, który doradzał prezydentom USA Ronaldowi Reaganowi i Donaldowi Trumpowi, wyjaśnił, że obniżanie podatków powoduje, że firmy i osoby fizyczne produkują więcej, co obniża ceny.

Powiedział:

„Jeśli masz rekordowe zbiory jabłek, co dzieje się z ceną każdego jabłka? Idzie w dół. Jeśli masz rekordowe zbiory w produkcji towarów i usług, co dzieje się z ceną każdej jednostki? Spada, inflacja będzie okiełznana”.

Laffer rozmawiał z Michelle Makori, redaktorem naczelnym w Kitco News, na konferencji FreedomFest 2022 w Las Vegas.

Polityka Fed a inflacja

Laffer potwierdził, że jest „pesymistyczny” co do polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej. Powiedział, że „nie wiedzą, co robią” i zasugerował, że Fed musi podnieść stopy powyżej inflacji.

„Potrzebujemy kogoś, kto chce rozwiązać problem, a nie kogoś, kto chce mieć polityczne punkty”, powiedział Laffer, odnosząc się do prezesa Fed, Jerome’a ​​Powella.

„Nie wygląda na to, żeby [inflacja] była zablokowana” – kontynuował. „Rośnie w szybszym tempie i nie ma nic, co kazałoby mi wierzyć, że zwolni”.

Laffer wskazał również na brak kompetentnego zarządzania w Fed, mówiąc:

„W Radzie Fed nie ma Paula Volckera, nie ma Alana Greenspana, nie ma Arthura Burnsa, nie ma McChesneya Martina”.

Powiedział, że obecny zarząd Fed jest powoływany na podstawie „cech innych niż ich doświadczenie”.

Ulgi podatkowe jako lekarstwo?

Banki centralne na całym świecie podnoszą stopy procentowe i sprzedają aktywa, aby stłumić inflację. W czwartek Bank Kanady podniósł główną stopę procentową o 100 pb. Ekonomiści tacy jak Larry Summers przewidują, że te środki spowodują recesję.

Konwencjonalny pogląd jest taki, że kosztem ograniczenia inflacji jest niższy PKB.

Ekonomiści po stronie podażowej, tacy jak Laffer, nie wierzą jednak, że recesja jest nieunikniona. Chociaż Laffer powiedział, że agresywna polityka Fed jest konieczna, potwierdził również rolę polityki fiskalnej.

Powiedział nawet, że niższej inflacji może towarzyszyć boom gospodarczy, wyjaśniając:

„Kiedy pozbyliśmy się inflacji z Reaganem, mieliśmy jeden z największych boomów w historii. W latach dwudziestych dokonali obniżek podatków, powodując ogromny boom, a ceny faktycznie spadły w tym okresie”.

Prezydent Reagan podpisał w 1981 roku Ustawę o Podatku od Odzyskiwania Gospodarczego, która obniżyła górną krańcową stawkę podatkową z 70 do 50 procent. Reagan obniżył również podatki od nieruchomości, podatki od zysków kapitałowych i podatki od osób prawnych.

„Za każdym razem, gdy obniżaliśmy stawkę podatkową, [gospodarka] kwitła” – powiedział Laffer.

Laffer wyjaśnił, że jego preferowaną polityką podatkową byłby podatek liniowy w wysokości 13 procent od zysków biznesowych i dochodów osobistych, przy jednoczesnym wyeliminowaniu wszystkich innych podatków. Gdyby taka polityka została wdrożona, powiedział: „ta gospodarka wystartowałaby jak Jack Rabbit… właśnie to musimy zrobić w zakresie podatków”.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany