Indie podnoszą cło importowe na złotą i srebrną biżuterię

0 97

Indyjski rząd 22 stycznia podniósł cło importowe na złote i srebrne wyroby jubilerskie oraz monety z metali szlachetnych do 15 procent, aby dostosować je do ceł na sztabki złota i srebra. Wcześniej cło importowe na te produkty wynosiło 11 procent.

W powiadomieniu wydanym w poniedziałek indyjskie Ministerstwo Finansów podniosło również cło importowe na zużyte katalizatory zawierające metale szlachetne do 14,35% z 10,1%.

Posunięcie to ma na celu zapobieganie obchodzeniu cła na sztabki złota i srebra, powiedział urzędnik rządowy, po gwałtownym wzroście importu w ciągu ostatnich dwóch miesięcy złotych elementów: haczyków, zapięć i innych komponentów używanych do wyrobu biżuterii.

Warto wspomnieć, że w budżecie na lata 2021–2022 minister finansów Nirmala Sitharaman ogłosiła podatek na infrastrukturę rolniczą i rozwój (AIDC) na określone towary, w tym napoje alkoholowe, złoto, srebro, bawełnę, groszek, jabłka, benzynę i olej napędowy.

Nirmala Sitharaman:

„Istnieje natychmiastowa potrzeba ulepszenia infrastruktury rolnej, abyśmy mogli produkować więcej, a jednocześnie efektywnie chronić i przetwarzać produkty rolne. Zapewni to wyższe wynagrodzenia naszym rolnikom. 
Aby przeznaczyć środki na ten cel, proponuję podatek na infrastrukturę i rozwój rolnictwa (AIDC) obejmujący niewielką liczbę pozycji. Stosując ten podatek, zadbaliśmy jednak o to, aby w większości pozycji nie nakładać na konsumentów dodatkowych obciążeń”

Rząd nałożył 2,5-procentową stawkę AIDC na sztabki złota, srebra.

Indie są drugim co do wielkości konsumentem złota na świecie, które jest dostarczane niemal w całości z importu.

Może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany