Import złota w Chinach rośnie – perspektywy cen są zadowalające
Chiński import złota w maju rośnie przez gwałtowny wzrost tranzytu przez Hong Kong
Jak wynika z oficjalnych danych Hongkongu w poniedziałek Chiński import złota netto przez Hongkong wzrósł w maju o 58,3% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Dzieje się tak, gdy ograniczenia związane z pandemią zostały złagodzone w dużych miastach. Według Departamentu Spisu Ludności i Statystyki import netto wyniósł 8,281 ton. Import całkowity spadł jednak o 62% rok do roku.
Całkowity import złota przez Hongkong wzrósł od kwietnia o prawie 47% do 14,13 ton. Majowy wzrost może odzwierciedlać złagodzenie niektórych ograniczeń w Szanghaju i Pekinie, powiedziała analityk StoneX, Rhona O’Connell. Chiny importują złoto również przez Szanghaj i Pekin, więc dane z Hongkongu mogą nie pokazywać pełnego obrazu zakupów złota w tym kraju. Pod koniec maja Szanghaj i Pekin zaczęły stopniowo rozluźniać restrykcje związane z Covid.
Szwajcarskie dane celne pokazały w zeszłym tygodniu, że dostawy złota do Chin spadły w maju. W maju złoto zmieniało właścicieli w Chinach, a ceny wahały się od 10 USD za uncję poniżej światowych cen spotowych do poziomu referencyjnego.
Złoto jest we wtorek notowane o 0,16%, po cenie 1825 USD/oz. Żółty metal jest ostatnio w stanie pełnej konsolidacji, a obecny szczyt konsolidacji wynosi 1879,45 USD/oz. To wszystko dzieje się pomimo silnego od kilku miesięcy dolara amerykańskiego.
Ważna perspektywa szerszego obrazu złota
Analiza wykresu miesięcznej kontynuacji dla kontraktów terminowych na złoto Comex jest klasycznym przykładem tego, dlaczego ważne jest, aby patrzeć na wykresy długoterminowe, w celu uzyskania perspektywy poza horyzontem dotyczącą tego, gdzie rynek był i gdzie się znajdował.
Miesięczny wykres złota pokazuje, że ceny wciąż nie są daleko poniżej rekordowego poziomu 2078,80 USD. Ceny cofnęły się z rekordowego poziomu, ale niewiele, jak na długoterminowe standardy historyczne. Analitycy techniczni nazywają tę akcję cenową „korektą w dół” w ogólnym długoterminowym trendzie wzrostowym, który ma się dobrze. Byki na rynku złota nadal mają silną przewagę techniczną w dłuższej perspektywie.