Zakaz importu rosyjskiego złota do Szwajcarii

0 119

Główna szwajcarska rafineria i producent sztabek złota w Zurychu, pod naciskiem Brukseli i Kijowa zakazała importu tego szlachetnego metalu z Rosji, poinformował w środę rząd. Rząd centralny dostosował się do sankcji UE, które 21 lipca dodały zakaz importu złota pochodzenia rosyjskiego do listy restrykcji po inwazji Rosji na Ukrainę. Zakaz wszedł w życie w środę o 18:00 (16:00 GMT), poinformowała Szwajcarska Rada Federalna w oświadczeniu.

Zgodnie z nowymi sankcjami Szwajcaria zakazuje „kupowania, importu lub transportu złota i produktów ze złota z Rosji”, napisano w oświadczeniu, dodając, że „usługi związane z tymi towarami są również zabronione”.

Tradycyjnie neutralna Szwajcaria zerwała ze swoim zwyczajowym stanowiskiem w dniach po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, dostosowując się do sankcji gospodarczych Unii Europejskiej. W maju z Wielkiej Brytanii sprowadzono trzy tony rosyjskiego złota, ale nie było jasne, która firma była odpowiedzialna za sprowadzenie go do Szwajcarii, podał Bloomberg News. Szwajcarskie Stowarzyszenie Producentów i Handlarzy Metalami Szlachetnymi (ASFCMP), które reprezentuje największe rafinerie w kraju, skontaktowało się ze swoimi członkami i stwierdziło, że żaden z nich nie jest odpowiedzialny za import. Stowarzyszenie upierało się, że „wątpliwe złoto” „nie ma miejsca w Szwajcarii” i wezwało swoich członków do działania „z najwyższą ostrożnością”. Szwajcarskie organy celne powiedziały wówczas, że badają import w świetle sankcji, ale nalegały, aby import złota z Rosji nie był zabroniony. Podczas gdy eksport złota był już objęty sankcjami, import nie był zakazany na mocy nakazu sankcji, powiedzieli urzędnicy celni.

Czwarty pakiet sankcji nałożonych przez UE obejmował dobra luksusowe, zakazując sprzedaży, dostarczania, przekazywania lub eksportu do Rosji dóbr luksusowych, w tym złota, srebra, pereł i diamentów.

Jednak 21 lipca UE wprowadziła również wyraźny zakaz importu złota z Rosji, w tym w postaci proszku, bryłek czy złotych monet.

Szwajcaria posiada kilka rafinerii zajmujących się recyklingiem złota i topieniem wlewków.

Według ASFCMP sektor zatrudnia 1500 osób.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany