Hiszpania leży na największych niewydobytych pokładach złota

0 355

Największa nietknięta rezerwa złota w Europie znajduje się w Hiszpanii, ale nikt nie odważy się jej dotknąć. Konkretnie, znajduje się on w Tapia de Casariego (Asturia) na północno-zachodnim wybrzeżu Hiszpanii. Szacuje się, że pod lagunami Salave znajduje się 30 ton złota o wartości prawie dwóch miliardów euro, co stanowi 10% rezerw złota posiadanych przez Bank Hiszpanii.

Te ogromne pokłady złota pozostały nienaruszone przez ponad 2000 lat. Mimo, że przedstawiono kilka projektów wydobycia metalu z tego złoża, do tej pory żaden z nich nie został zrealizowany.

Opinie Hiszpanów są podzielone co do tego, czy wydobycie złota jest dobrym pomysłem. Przeciwnicy utworzyli stowarzyszenie „Oro No” prawie dwie dekady temu. Jego przedstawiciel powiedział:

Przedstawiciel Oro No:

„Ludzie żyją z hodowli, rybołówstwa i sektora turystycznego. Wraz z eksploatacją kopalni, pochodzące z niej metale ciężkie wpłyną na wszystkie te sektory. Nie wspominając już o wpływie na krajobraz, co zmniejszyłoby turystykę, tworząc negatywny wizerunek tego obszaru”.

Po drugiej stronie opinii utworzono stowarzyszenie „Idoa”, które popiera wydobycie, twierdząc, że stworzyłoby ono wiele miejsc pracy w okolicy i pobudziło lokalną gospodarkę.

Mada Gómez, prezes Idoa:

„Konieczne jest osiedlenie ludności, a najlepszym sposobem jest wygenerowanie przemysłu, aby młodzi ludzie nie wyjeżdżali do pracy w innych miejscach”

Firma Exploraciones Mineras del Cantábrico (EMC) złożyła wniosek o wydobycie złota, zapewniając, że nie będzie to miało wpływu na środowisko.

EMC:

„Projekt czeka na ocenę środowiskową, a teraz musimy poczekać i pozwolić urzędnikom podjąć decyzję. Przedstawiono zupełnie inny projekt, który rozwiązał problemy z wpływem na środowisko wykryte w przeszłości, takie jak ten, który miał wpływ na wodę”
Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany