„Golden Boy” – mumia licząca 2300 lat

0 178

Tomografia komputerowa przeprowadzona podczas ostatnich badań mumii „Złotego Chłopca”, która została odkryta w 1916 roku w południowym Egipcie, ujawniła ukrytą kolekcję 49 magicznych amuletów, w tym wiele wykutych w złocie. Uważa się, że amulety były „strategicznie” umieszczone na ciele mumii, aby „ożywić martwe ciało”.

Starożytni Egipcjanie wierzyli, że amulety i figurki posiadają potężne nadprzyrodzone energie, oferując ochronę zarówno dla żywych, jak i zmarłych. Jako takie, amulety były umieszczane na lub wewnątrz ciał podczas mumifikacji, co dokładnie miało miejsce w przypadku liczącej 2300 lat mumii Golden Boy.

Spoczywający w dwóch trumnach, zewnętrznej z greckimi napisami i wewnętrznej z drewnianym sarkofagiem, Złoty Chłopiec zyskał swój przydomek, ponieważ w sarkofagu znaleziono wspaniałą pozłacaną maskę na głowę. A ponieważ zmarłemu nie wyrosły jeszcze zęby mądrości, badacze wiedzą, że w chwili śmierci miał on około 14 lub 15 lat.

Po odkryciu Złotego Chłopca w Nag el-Hassay w południowym Egipcie, mumia była przechowywana w piwnicy Muzeum Egipskiego w Kairze bez przeprowadzonych dalszych badań. Teraz główny pomysłodawca nowych badań dr Sahar Saleem, profesor radiologii na Wydziale Medycyny Uniwersytetu w Kairze, wykonała wysokiej rozdzielczości skany tomografii komputerowej mumii, znane jako skany CT. Badaczka odkryła 21 amuletów w różnych stylach, kształtach i rozmiarach umieszczonych strategicznie w i wokół mumii Golden Boy.

Nowe badanie opublikowane w Frontiers in Medicine wyjaśniło, że chłopiec został znaleziony w sandałach z girlandą paproci przeciągniętą przez jego ciało. Dwupalczasty amulet został odkryty obok nieobrzezanego penisa chłopca, a język chłopca był pokryty złotem.

Podczas gdy tożsamość chłopca nie jest jasna, ogromna kolekcja luksusowych dóbr grobowych odkrytych za pomocą tomografii komputerowej wskazuje, że urodził się on w rodzinie o wysokim statusie społeczno-ekonomicznym. Jak podaje EurekAlert, dr Saleem doszła do wniosku, że mumia ta służyła jako „wizytówka egipskich wierzeń na temat śmierci i życia pozagrobowego” podczas rządzonego przez Greków okresu ptolemejskiego, który trwał od 305 r. p.n.e. do 30 r. p.n.e.

Starożytne kultury egipskie wierzyły, że różne kamienie, metale i kryształy dostarczają niezbędnych energii życiowych i że wpływają one na ciało na różne sposoby. Ale amulety pełniły również funkcjonalne role w życiu pozagrobowym. Tak więc język nastoletniego Złotego Chłopca był zakuty w złoto, „aby zapewnić zmarłemu możliwość mówienia w życiu pozagrobowym”, a jego sandały miały „umożliwić zmarłemu chodzenie i opuszczanie grobu w życiu pozagrobowym”.

Język nastoletniego Złotego Chłopca był zakuty w złoto, aby zapewnić zmarłemu możliwość mówienia w życiu pozagrobowym

Spośród wszystkich artefaktów zidentyfikowanych dzięki tomografii komputerowej, złoty amulet skarabeusza znaleziony wewnątrz torsu chłopca wyróżniał się na tle innych. Sercowy skarabeusz jest wymieniony w konkretnym rozdziale starożytnej egipskiej Księgi Umarłych i był uważany za ważny dla podróży duszy w zaświatach.

W ramach badań zespół wydrukował w 3D złoty amulet skarabeusza sercowego, który odkrył wewnątrz torsu mumii Złotego Chłopca.

To szczególne magiczne urządzenie było potrzebne podczas osądzania zmarłych, kiedy to serce było ważone z piórem bogini. W szczególności zapobiegało ono przemawianiu serca zmarłego podczas osądu, dlatego też umieszczano je wewnątrz torsu podczas mumifikacji jako zamiennik serca.

Dr Saleem powiedziała, że ten konkretny skarabeusz miał wygrawerowane zaklęcia na plecach, stworzone przez kapłanów, aby chronić chłopca podczas jego podróży w zaświatach. Badaczka była tak zafascynowana tym pojedynczym egzemplarzem, że użyła drukarki 3D, aby go odtworzyć. Saleem powiedziała Live Science, że to było „naprawdę niesamowite” trzymać starożytny projekt w swoich rękach.

Poprzednie badania mumii Złotego Chłopca, a także najnowsze odkrycie ukrytego zbioru amuletów, dostarczyły nowych cennych spostrzeżeń na temat starożytnych egipskich idei odnoszących się do śmierci i życie pozagrobowego. Amulety zostały umieszczone na mumii i wokół niej, aby chronić chłopca w życiu pozagrobowym, a to nowe badanie dostarcza cennych informacji na temat statusu społeczno-ekonomicznego mumii oraz tego, jak elitarni Egipcjanie przygotowywali się do śmierci i odrodzenia.

W wyniku tych nowych ustaleń, mumia Złotego Chłopca została przeniesiona do głównej sali wystawowej Muzeum Egipskiego w Kairze, gdzie można ją oglądać wraz z obrazami z tomografii komputerowej i wydrukowaną w 3D wersją amuletu sercowego skarabeusza.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany