Ghana uruchomi swoją pierwszą rafinerię złota

0 166

Komitet techniczny składający się z Ministerstwa Ziem i Zasobów Naturalnych (MLNR) i Rady Minerałów Republiki Południowej Afryki dokonał inspekcji najnowszej rafinerii złota w Ghanie o nazwie Royal Ghana Gold.

Wszystkie formalności zostały dopełnione, aby prezydent Nana Addo Dankwa Akufo-Addo zlecił uruchomienie pierwszej w Ghanie rafinerii do sierpnia tego roku. George Mireku Duker ogłosił we wtorek, że spółka znajduje się w Diamond House na terenie Precious Minerals Marketing Company (PMMC), która jest wspólną spółką rządu i indyjskiej firmy Rosy Royal Limited. Umowa podpisana między Ghaną a Rosy Royal Limited wskazuje na 20% udział Ghany w lokalnie rafinowanym złocie oraz 80% udział indyjskiego inwestora, który zainwestował 25 mln USD w budowę rafinerii.

George Mireku Duker, wiceminister ds. gruntów i zasobów naturalnych w Ghanie:

„Dobrą wiadomością dla nas jako kraju jest posiadanie rafinerii tej rangi. To daje gospodarce zastrzyk środków finansowych, stworzy miejsca pracy w gospodarce surowcowej i tworzy możliwość bycia jednym z wiodących producentów i rafinerii złota w Afryce.”

Minerals Commision wyraziła jednak obawy, dotyczące braku transferu technologii umożliwiającej Ghanie samodzielną rafinację złota. Wynika to z faktu, że większość ekspertów obsługujących rafinerię Royal Ghana Gold to emigranci.

Suleman Koney, dyrektor naczelny Minerals Commision:

W rzeczywistości emigranci kosztują więcej pieniędzy. W interesie rafinerii będzie wyszkolenie większej liczby Ghańczyków, aby mogli to robić.”

Royal Ghana Gold, będzie mogła rafinować 400 kilogramów rafinowanego 24-karatowego złota dziennie, otrzyma certyfikat i uzupełni pozycję Ghany jako wiodącego producenta i rafinerii złota na świecie. Zlokalizowana będzie w Akrze oraz będzie odpowiedzialna za produkcję sztabek złota. Rafineria będzie składać się z wyspecjalizowanych urządzeń używanych w topowych rafineriach z całego świata, z zachowaniem standardów LBMA. Produkcja na pełną skalę ma rozpocząć się w sierpniu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany