Firmy wydobywcze rozpoczęły prezentację wyników za II Q 2022
Firmy wydobywcze rozpoczęły prezentację wyników za II Q 2022
Jaguar Mining zwiększa produkcję złota w Brazylii w drugim kwartale
Druga dekada lipca to zwyczajowy czas prezentacji wyników spółek publicznych notowanych na giełdach. W sektorze wydobywczym prezentujemy wybrane pozycje.
We wtorek Jaguar Mining (TSX: JAG) ogłosił, że skonsolidowana produkcja złota w II kwartale 2022 r. w wysokości 21 036 uncji wzrosła o 4% w porównaniu do 20 212 uncji w II kwartale 2021 roku.
Firma podała, że produkcja złota Pilar wzrosła o 14% do 13.212 uncji w II kwartale 2022 r. w porównaniu do 11 631 uncji w II kwartale 2021 r., podczas gdy produkcja złota Turmalina spadła o 9% do 7824 uncji w II kwartale 2022 r. w porównaniu do 8581 uncji w II kwartale 2021 r.
Firma dodała, że jej zasoby finansowe na dzień 30 czerwca 2022 r. wynosiły 30,5 mln USD w gotówce w porównaniu do gotówki w wysokości 34,8 mln USD na dzień 31 marca 2022 r. W ciągu kwartału firma wypłaciła dywidendę w wysokości 2,3 mln USD, zainwestowała około 6 mln USD w rozwój.
Prezes i dyrektor generalny Vern Baker skomentował:
„Jestem bardzo zadowolony z tego, jak nasze zespoły przywróciły kopalnie na właściwe tory i w rozsądnym rytmie. Wyniki poprawiły się zarówno od pierwszego kwartału 2022 r., jak i drugiego kwartału rok do roku”.
Co ważne, zgodnie z oświadczeniem firmy, projekt Pilar Southwest jest również na dobrej drodze i zaczął wnosić niewielką ilość rudy rozwojowej do produkcji kopalni.
Jaguar Mining to notowana na kanadyjskiej giełdzie firma zajmująca się wydobyciem, rozwojem i poszukiwaniem złota w Brazylii, która posiada trzy kompleksy wydobywcze złota i duży pakiet gruntów o znaczącym potencjale w zakresie poszukiwań minerałów.
Natomiast Aura Minerals informuje o niższej produkcji ekwiwalentu złota w II kwartale i oświadcza, że jest na dobrej drodze do osiągnięcia rocznych wytycznych.
Aura Minerals (TSX: ORA) ogłosiła wczoraj, że jej całkowita produkcja w drugim kwartale 2022 r. wyniosła 55 645 uncji ekwiwalentu złota („GEO”), co stanowi spadek o 7% w porównaniu do drugiego kwartału 2021 r. (59 834 GEO).
Spółka podała, że spadek ten wynikał przede wszystkim z przejściowych niższych odzysków w San Andres oraz zwiększonego przetwarzania zapasów w kopalni EPP, co jest zgodne ze strategią zarządu dotyczącą optymalizacji przepływów pieniężnych.
Aura dodała, że kopalnia Aranzazu nadal osiąga wysokie wskaźniki przerobu, z maksymalną mocą przerobową nieco powyżej 100 000 ton miesięcznie.
Zgodnie z komunikatem prasowym, produkcja firmy ma się poprawić w nadchodzących kwartałach, szczególnie w San Andres i EPP ze względu na dostęp do stref wyższej jakości.
Co ważne, Aura poinformowała, że budowa projektu firmy Almas przebiega zgodnie z harmonogramem, a projekt ma zostać zrealizowany zgodnie z budżetem. Firma spodziewa się, że Almas rozpocznie produkcję od kwietnia 2023 roku.
Prezes i dyrektor generalny Rodrigo Barbosa zauważył, że firma jest na dobrej drodze do spełnienia wytycznych produkcyjnych na ten rok, dodając, że pomimo pewnych wyzwań w San Andres, pozostałe dwie operacje produkcyjne Aury wypadły powyżej oczekiwań.
Aura to średniej klasy firma produkująca złoto i miedź, skoncentrowana na rozwoju i obsłudze projektów związanych ze złotem i metalami nieszlachetnymi w obu Amerykach. Aktywa produkcyjne firmy obejmują kopalnię złota San Andres w Hondurasie, kopalnię złota Ernesto/Pau-a-Pique w Brazylii oraz kopalnię miedzi, złota i srebra Aranzazu w Meksyku.
Ponadto firma posiada dwa dodatkowe projekty złota w Brazylii, Almas i Matupá, jeden projekt w Kolumbii, Tolda Fria oraz kopalnię Gold Road w Arizonie w Stanach Zjednoczonych, obecnie w trakcie konserwacji i konserwacji.