Fed wyniesie złoto na nowe wyżyny

0 110

Fed wyniesie złoto na nowe wyżyny — Axel Merk

Po hossie w 2011 r. cena złoto została skorygowana o 40% w stosunku do swojego maksima z lipca 2011 r., po czym w 2015 r. spadła do blisko 1000 USD za uncję.

Chociaż powtórka tego wzoru cenowego jest tym razem „możliwa”, jeśli Rezerwa Federalna będzie nadal zacieśniać swoją politykę monetarną, jednak jest to „mało prawdopodobne”, powiedział Axel Merk, prezes i CIO Merk Investments.

„Inwestorzy w złoto nie wierzy, że Fed może podnosić stopy dłużej” – wyjaśnił. „To [zaostrzanie] jest dziś wygodną polityką, ale [Fed] w pewnym momencie zacznie pokazywać sygnały odwrotu”.

Dodał, że chociaż Fed przez cały rok walczył z wysoką inflacją, poziom cen raczej nie spadnie w krótkim okresie.

„Możemy mieć okres stagflacyjny przez dłuższy czas” – powiedział Merk.

„Problem z wysoką inflacją polega na tym, że nie tylko nie spada ale zostaje”.

Dodał, że „złoto jest zmienną inwestycją”, biorąc pod uwagę jego historię cenową.

Merk rozmawiał z Davidem Lin, producentem w Kitco News.

Reakcja Fed

Merk powiedział, że jedynym narzędziem Fedu do walki z inflacją jest „nóż” polegający na zmniejszaniu popytu poprzez wyższe stopy procentowe, ale nie będzie on w stanie utrzymać sztywnej polityki.

„Fed naprawdę chce, żeby wszystko się załamało” – powiedział.

„Rzadko kiedy mogą zachować ścisłą politykę tak długo, jak chcą, ponieważ zepsują się rzeczy, które przykują ich uwagę”.

Wskazał na niedawną podwyżkę stóp procentowych Banku Kanady o 50 pb, która była mniejsza niż oczekiwano, sygnalizując potencjalny zwrot od zacieśnienia. Merk zasugerował, że Fed może rozważać podobny ruch.

„Stanie się coś, co zagraża stabilności systemu finansowego” – powiedział.

„Na tym etapie [Fed] powie, że zrobili za dużo [zaostrzenia]… a stabilność finansowa jest jedynym mandatem, na którym bardzo im zależy”.

Chociaż stabilność finansowa nie jest oficjalnym mandatem Fedu, Merk powiedział, że jest on dorozumiany, ponieważ „przetrwanie systemu bankowego” jest „sednem” misji Fed.

Złoto po zwrocie Fed

Zdaniem Merka, po przełomie Fed, kopalnie złota odniosą korzyści, ponieważ inwestorzy gromadzą złoto jako bezpiecznym dywersyfikacie aktywów i portfela.

„Złoto ma tendencję do reagowania wcześniej niż akcje” – powiedział.

„Większość akcji osiąga dno późno, podczas gdy kopalnie złota i złoto wyrównują się znacznie wcześniej, przy najwcześniejszych oznakach zwrotu”.

Złoto kosztuje obecnie blisko 1650 USD, a jego cena spadła o prawie 10 procent w ciągu roku.

Merk powiedział, że chociaż złoto jest „skorelowane” z innymi aktywami, takimi jak akcje i obligacje, korelacje te ulegną załamaniu.

„Złoto historycznie służyło jako dywersyfikator i [ostatnio] odgrywało mniejszą rolę i było bardziej skorelowane” – wyjaśnił.

„Te korelacje, kiedy się połączą, ponownie się rozpadają. Myślę, że złoto wznowi swoją rolę jako dywersyfikator portfela”.
Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany