Evergreeny w niemieckich mennicach na 2023 r.

1 109

Wielu inwestorów metali szlachetnych wykorzystuje wolne dni na przełomie roku, aby doprowadzić swój portfel inwestycyjny do porządku. W mennicach niemieckich spora część klientów dokonała w ostatnich dniach inwentaryzacji swoich monet i sztabek, aby dostosować swoje portfolio do roku 2023. Na początku nowego roku klienci stawiają na bezpieczeństwo i stabilność i dlatego kupują głównie produkty standardowe. Nie eksperymentują i pozostają wierni swoim ulubionym produktom.

Wśród bestsellerów ostatnich tygodni jest wielu sprawdzonych „znajomych”, którzy cieszą się niezmiennie wysoką popularnością. Na samym szczycie znajduje się Krugerrand z RPA. Moneta bulionowa stała się klasykiem, tworząc nowoczesne inwestycje w metale szlachetne w 1967 roku. Od ponad 50 lat rafineria Rand z RPA pozostaje wierna swojej recepcie na sukces i co roku wypuszcza Krugerranda w tym samym wzorze. Na monecie widnieje były prezydent RPA Paul Kruger oraz springbok, który jest znany na całym świecie jako narodowe zwierzę RPA.

Najzacieklejszy konkurent Krugerranda pochodzi z Kanady: na liście najlepiej sprzedających się monet bulionowych z metali szlachetnych w mennicach niemieckich znajduje się kanadyjski Liść Klonowy. W przeciwieństwie do swoich konkurentów z RPA, Royal Canadian Mint od pierwszej emisji w 1979 roku kilkakrotnie modyfikowała projekt swoich uncji kruszcowych i nadała liściowi klonowemu kilka dodatkowych zabezpieczeń. Na przykład, najdrobniejsze linie promieniste zostały umieszczone w tle monety, a grawerowanie mikro-laserowe gwarantuje, że Liść Klonowy nie może być autentycznie i wiernie odtworzony przez fałszerzy. Inwestorzy w Niemczech doceniają ten wysoki standard bezpieczeństwa w połączeniu z niezwykle wysoką czystością „cztery razy dziewięć”, czyli 999,9/1000 sztuk złota.

Oprócz tych dwóch złotych monet, które są bite specjalnie w celach inwestycyjnych, do „pierwszej trójki” najlepiej sprzedających się produktów z metali szlachetnych trafiła również złota sztabka. Sztabka o wadze 100 gramów od wielu lat stanowi integralną część większości portfeli metali szlachetnych. Dzieje się tak, ponieważ dzięki tej jednostce wagi inwestorzy otrzymują stosunek ceny do jakości, który nie ma sobie równych. Cena za gram jest bezkonkurencyjna, a dodatkowo inwestorzy otrzymują wraz z sztabką produkt inwestycyjny, który oferuje wysoki stopień ochrony przed fałszerstwami, podobnie jak Liść Klonowy z Kanady. Dzieje się tak dlatego, że oryginalne batony Umicore są standardowo zamknięte w solidnym opakowaniu z twardego tworzywa sztucznego, tzw. blisterze. Posiadają również numer seryjny, który jest wygrawerowany laserowo i również wymieniony w celu weryfikacji.

Przy okazji powód do świętowania dla RPA: po raz pierwszy w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych wyrobów ze złota można znaleźć drugi produkt rafinerii Rand: Nowa seria monet „Wielka Piątka” emitowana jest od 2022 roku przez Mennicę Południowoafrykańską we współpracy z Rafinerią Rand. Zaczynając od słonia w 2022 roku, po nim następuje lew, nosorożec, lampart i bawół. Seria Big Five nie jest zupełnie nieznana wszystkim inwestorom, którzy kupują również monety kolekcjonerskie, ponieważ były one już emitowane przez Mennicę Południowoafrykańską jako numizmaty w poprzednich latach. Nowe złote monety z motywami Wielkiej Piątki są teraz bite w klasycznym standardzie inwestycyjnym, czyli z 24-karatowego złota. Są one prawnym środkiem płatniczym i mają wartość nominalną w randach południowoafrykańskich. Nakład nie jest ograniczony.

Reklama 742,6×120
1 komentarz
  1. […] Przeczytaj także : Evergreeny w niemieckich mennicach na 2023 roku. […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany