Dziesięć największych kopalni złota na świecie

0 1 277

Wydobycie złota to ogólnoświatowy biznes, prowadzony w dziesiątkach krajów przez setki firm. Firmy te optymalizują procesy, wydobywają jak najwięcej i rywalizują ze sobą pod kątem ilości wydobytej. Gdzie znajdują się największe kopalnie złota na świecie? Poniżej przedstawiamy ranking dziesięciu największych kopalni świata według produkcji.

Dane zebrane przez portal „Elements” pochodzą z S&P Global Market Intelligence oraz raportów firm, wykorzystane zostały globalne dane produkcyjne ze Światowej Rady Złota a następnie obliczony został udział każdej kopalni w globalnej produkcji.

Źródło: Elements.

Największym kompleksem kopalń, których jest sześć, jest Nevada Gold Mines. Ta korporacja powstała poprzez połączenie dwóch największych na świecie górników złota, mowa o Barrick Gold i Newmont Corporation. Sześć kopalń wydobywają ponad 3,3 miliona uncji rocznie, co daje 2.9% światowego wydobycia i przodują w rankingu.

Na drugim miejscu z równie ogromnym wynikiem, bo prawie 3 miliony uncji, uplasowała się państwowa kopalnia Muruntau w Uzbekistanie. Jest to jedna z najgłębszych kopalni odkrywkowych na świecie i uczestniczy aż w 80% całkowitej produkcji złota w Uzbekistanie.

Podium zamyka Grasberg, a zaraz po niej znajduje się Olimpiada – obydwie wyprodukowały w 2021 roku ponad milion uncji złota. Grasberg nie tylko zajmuje się wydobyciem złota, jest także jedną z największych kopalni miedzi na świecie. Olimpiada zaś, która należy do Polyus – rosyjski gigant wydobywczy złota, posiada 26 milionów uncji rezerw złota. Sam Polyus został niedawno uznany za największą firmę górniczą pod względem rezerw złota na świecie i posiada ponad 104 miliony uncji złota.

Jak widać, pierwsze 10 producentów złota stanowi prawie 12% globalnego wydobycia złota. Można powiedzieć, że podium rankingu to połowa wydobycia całej top 10. Firmy znajdujące się poniżej czwartego miejsca wydobyły poniżej miliona uncji w roku. Przy obecnej inflacji, wydobycie złota może być wartym uwagi sektorem, zwłaszcza biorąc pod uwagę status złota jako tradycyjne zabezpieczenie przez wahaniami gospodarczymi.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany