Czy rynki powinny dalej słuchać jastrzębiego Powella ? Popyt na złoto ze strony banków centralnych się utrzymuje

0 78

Czy rynki powinny dalej słuchać jastrzębiego Powella, czy po prostu obserwować dane? ? Popyt na złoto ze strony banków centralnych się utrzymuje

Rynek złota po raz kolejny utknął w pozycji neutralnej, próbując utrzymać wsparcie w okolicach 1750 USD za uncję, mimo że stopy procentowe nadal rosną.

Inwestorzy i handlowcy próbują przetrawić ostatnie komentarze przewodniczącego Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​Powella. W swoim krótkim przemówieniu na dorocznym sympozjum banku centralnego w Jackson Hole w stanie Wyoming Powell brzmiał jak jastrzab, nie mówiąc nic nowego.

Przy braku realnych wskazówek dotyczących polityki pieniężnej oczekiwania rynku utknęły na poziomie 50/50, że amerykański bank centralny podniesie stopy procentowe o 50 lub 75 punktów bazowych w przyszłym miesiącu. Ta niepewność oznacza, że ​​ceny złota prawdopodobnie utknęły na poziomie 1750 USD za uncję.

Oczywiście wielu ekonomistów odrzucało poglądy Powella, zanim jeszcze zaczął mówić. W wywiadzie dla Kitco News Kristina Hooper, dyrektor ds. inwestycji w Invesco, zwróciła uwagę, że:

„Jest wiele publikacji danych między teraz a następną decyzją w sprawie polityki pieniężnej, która odbędzie się 21 września. „

Jeśli więc wszyscy skupiają się na komentarzach Powella, może nam brakować istotnego elementu układanki. Bank centralny USA jasno dał do zrozumienia, że ​​będzie obserwował dane, aby określić swój następny ruch, więc spójrzmy na dane.

Przed komentarzami Powella Departament Handlu Stanów Zjednoczonych podał, że jego główny wskaźnik wydatków na konsumpcję osobistą (PCE) wzrósł w lipcu o 4,6%, w porównaniu z rocznym wzrostem o 4,8% w czerwcu.

Inflacja zasadnicza odnotowała jeszcze większy spadek, wzrastając o 6,3%, w porównaniu z 6,8% odnotowanymi w czerwcu. Ceny energii pozostają najważniejszym czynnikiem wpływającym na spadającą inflację, która w zeszłym miesiącu spadła o 4,8%.

Jeśli inflacja nadal będzie się ochładzać, Rezerwa Federalna będzie miała wystarczająco dużo miejsca na spowolnienie tempa podwyżek stóp. Jednak nawet jeśli tempo zwolni, długo oczekiwany zwrot może nadal stać pod znakiem zapytania. Jedną z rzeczy, o których powiedział Powell, która przyciąga uwagę, jest to, że stopy procentowe mogą być wyższe przez dłuższy czas.

Przy tak płynnych warunkach ekonomicznych będziemy musieli zwracać uwagę na dane, które nie malują zbyt różowego obrazu. Zaczynają obowiązywać zaostrzone warunki finansowe, spowodowane rosnącymi stopami funduszy federalnych.

W zeszłym tygodniu zaobserwowaliśmy znaczną słabość w sektorze mieszkaniowym w USA, ponieważ sprzedaż nowych domów spadła do najniższego tempa od 2016 r., spadając o prawie 30% od lipca 2021 r.

Jednocześnie wstępne dane S&P Global Market Intelligence pokazały, że aktywność w sektorze produkcyjnym PMI spadła do ponad dwuletniego minimum.

Czekając na pogorszenie warunków gospodarczych, musimy zwrócić uwagę na jeszcze jeden zestaw danych. Wydaje się, że lipiec był pracowitym miesiącem dla popytu na złoto ze strony banku centralnego. Krishan Gopaul, starszy analityk rynków Europy i Bliskiego Wschodu w Światowej Radzie Złota, zauważył, że bank centralny Kataru kupił w zeszłym miesiącu 14,8 ton złota, zwiększając rezerwy do rekordowego poziomu 72,3 ton.

Jednocześnie poinformował, że Centralny Bank Uzbekistanu kupił w lipcu 8,7 ton złota, co odpowiada zakupom dokonanym w czerwcu.

Popyt na złoto ze strony banków centralnych będzie nadal zapewniał kluczowe wsparcie dla rynku złota.

Tekst powstał na podstawie publikacji: https://www.kitco.com/news/2022-08-26/Should-markets-listen-to-a-hawkish-Powell-or-just-watch-the-data.html

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany