Co jest lepsze: sztabka czy moneta?

0 740

Kupowanie fizycznego złota lub srebra jako inwestycji nie zawsze jest tak proste, jak się wydaje.

W złoto możemy inwestować aktualnie na kilka różnych sposobów. Prawdopodobnie najpewniejszym i najpopularniejszym sposobem na inwestowanie w królewski metal jest zakup fizycznego złota. Jest to tzw. złoto inwestycyjne czyli sztabki złota i monety bulionowe. W cenie zawarta jest wyłącznie wartość materiału z którego zostały wykonane. Dodajmy, że zwykle nie warto inwestować w tak zwane złoto użytkowe, jak na przykład biżuteria. W przypadku tych przedmiotów dużą część ceny stanowi marża sprzedawcy, koszty wytworzenia i podobne.

Sztabka czy moneta?

Trzeba pamiętać, że wybierając rozwiązanie, należy najpierw wziąć pod uwagę własne potrzeby i kwestie użyteczności. Złote monety są znacznie mniejsze od złotych sztabek, łatwiej je kupić i sprzedać przy niewielkich inwestycjach i nie sprawią problemów z przechowywaniem. Z drugiej strony sztabki złota są bardziej odpowiednie do inwestowania dużych ilości pieniędzy. Jednak sztabki złota mają również pewne wady. Pierwsza: są bardziej podatne na fałszerstwa. Wynika to z faktu, że łatwiej jest osadzać fragmenty wolframu w dużych sztabkach i dużo trudniej jest stwierdzić, czy kupowane złoto nie ma domieszki. Drugą wadą kupowania sztabek złota jest ich mała podzielność, co oznacza, że ​​przy niewielkiej ilości kapitału możemy napotkać problemy z elastycznością kupna lub odsprzedaży.

Natomiast jeśli chodzi o złote monety typowe 1-uncjowe (i mniejsze!) są trudniejsze do podrobienia i co więcej – dużo łatwiejsze do zbadania w normalnych warunkach. Wystarczy do tego popularna Linijka Fisha, która to, daje nam bardzo dużą pewność przy zakupie.

Warto się zastanowić nad wyborem: sztabka czy moneta?

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy głównie od naszych potrzeb. Złota sztabka będzie bardziej odpowiednia dla dużych inwestorów, którzy chcą w prosty sposób pozyskać duże ilości kapitału. Dla tych osób różnica w cenie będzie odgrywać decydującą rolę i oczywiście kupujący bez problemu sprawdzi jej autentyczność. Z drugiej strony złote monety mogą być bardziej odpowiednie dla tych, którzy mają mniej pieniędzy i nie chcą martwić się o autentyczność lub transport sztabek złota. Dodatkowo warto poznać opinię ekspertów oraz dealerów złota na temat tego czy lepiej jest kupować sztabki czy monety zanim poczynimy nasze pierwsze zakupy.

Monety to dla większości inwestorów najlepszy sposób na zakup metali szlachetnych.

Monety są bardzo płynne i łatwe w handlu.

Inwestorzy powinni być ostrożni przy zakupie suwerennych monet z mniej znanych krajów. Powinni również unikać specjalnych edycji okolicznościowych monet suwerennych. Monety te są zwykle droższe w zakupie a odsprzedaż zwykle odbywa się za mniejszą cenę niż bardziej znane monety.

Jakie są najlepsze monety bulionowe do kupienia?

Krugerrand. Najbardziej powszechną i najstarszą współczesną monetą inwestycyjną jest południowoamerykański Krugerrand. Jest on bity od pół wieku z 22-kratowego złota (próba 916), pozostałe 8% masy monety stanowi miedź. Obecnie wykonuje się cztery rodzaje Krugerrandów zawierających 1, 1/2, 1/4 i 1/10 uncji czystego złota.

Kanadyjski Liść Klonu. Inną monetą, na którą należy zwrócić uwagę jest Kanadyjski Liść Klonu. Ten produkowany od 1979 roku numizmat bity jest w „nominałach” 1, 1/2, 1/4, 1/10 i 1/20 uncji. Co warte podkreślenia, Kanadyjski Liść Klonu zawiera prawie czyste złoto próby 999,9. Warto więc pamiętać, by trzymać taką monetę w opakowaniu.

Wiedeńscy Filharmonicy. Spośród europejskich monet bulionowych największy szacunek wzbudzają bez wątpienia Wiedeńscy Filharmonicy. Podobnie jak Kanadyjski Liść Klonu są one produkowane z czystego złota (próba 999,9), historia tego numizmatu jest jednak o 10 lat krótsza – pierwszy „Filharmonik” wybity został bowiem w 1989 roku. Monetę tę kupić można w czterech wielkościach – 1, 1/2, 1/4 i 1/10 uncji.

Amerykański Złoty Orzeł. Wśród czterech najlepszych złotych monet nie mogło zabraknąć też Amerykańskiego Złotego Orła. Jest on bity od 1985 roku i posiada status oficjalnej złotej monety USA. Produkuje się ją z 22-karatowego złota, stopionego z 3% srebra i 5,33% miedzi. Obok jedno uncjowych Złotych Orłów występują także wersje  o zawartości  1/2, 1/4 i 1/10 uncji.

Warto zastanowić się nad wyborem: sztabka czy moneta? W obu przypadkach dobrze zabezpieczymy zgromadzone środki. Pamiętajmy jednak o wskazówkach powyżej, ponieważ te szczegóły mogą zdecydowanie ułatwić nam życie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany