Chiny znoszą ograniczenia dotyczące importu złota

0 52

Chiński bank centralny zniósł tymczasowe ograniczenia importu złota, które zostały nałożone na niektórych pożyczkodawców w celu obrony renminbi, ale spowodowały wzrost cen metalu szlachetnego w kraju.

Spread między ceną złota w Szanghaju i Londynie osiągnął 14 września rekordowy poziom 121 USD za uncję trojańską, zgodnie z obliczeniami opartymi na cenach w obrocie publicznym.

Źródło: Bloomberg.

W sierpniu Chiny zmniejszyły i zaprzestały przyznawania zezwoleń na międzynarodowy import złota przez banki, aby złagodzić pośpiech w zakupach w celu zabezpieczenia się przed słabszą walutą krajową. Kurs renminbi spadł do najniższego poziomu w stosunku do dolara od 16 lat na początku września po opublikowaniu rozczarowujących danych gospodarczych.

Chiński bank centralny wydał w zeszłym tygodniu stanowcze ostrzeżenie przed zakładami dotyczącymi deprecjacji renminbi i wprowadził środki mające na celu obronę waluty, w tym zakupy przez banki państwowe i obniżenie obowiązkowych rezerw walutowych w bankach. Waluta odbiła się od swojego minimum i w poniedziałkowe popołudnie osiągnęła poziom około 7,286 Rmb w stosunku do dolara.

Ograniczenia importu złota zostały zniesione w ubiegły piątek, powiedziała jedna osoba zaznajomiona z wytycznymi i druga, która je otrzymała. Nie jest jasne, czy zmniejszenie presji na renminbi doprowadziło do zniesienia ograniczeń, twierdzą ludzie.

Może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany