Chiny kupiły kolejne 18 ton złota w marcu

0 80

Ludowy Bank Chin (PBOC) poinformował o wzroście rezerw złota w kraju o 18 ton w marcu, kontynuując swoje regularne zakupy. Chiny konsekwentnie dodają do swoich rezerw złota od listopada, kupując ponad 100 ton w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Azjatyckie państwo posiada obecnie 2.068 ton.

Po braku doniesień o zakupach złota od 2019 roku, kraj konsekwentnie kupuje złoto, nabywając 102 tony we wspomnianym pięciomiesięcznym okresie. W ubiegłym roku zaobserwowaliśmy silny popyt na złoto, a według Światowej Rady Złota banki centralne w tym roku będą nadal je gromadzić.

W 2022 roku ta sama instytucja zarejestrowała rekordową liczbę zakupów złota przez banki centralne, które nabyły największe ilości złota od 1974 roku. Przyczyny tej ponownej gorączki złota mają związek z potrzebą szukania schronienia w bezpieczniejszych aktywach w czasach inflacji.

Zdaniem ekonomistów, Chiny mogą przygotowywać się do emisji waluty opartej na złocie w ramach strategii BRICS, mającej na celu zmniejszenie zależności od dolara amerykańskiego. W październiku Craig Singleton, starszy współpracownik Foundation for Defense of Democracies, wyjaśnił, że tak może być, biorąc pod uwagę dużą ilość złota zakupionego przez naród.

Niedawno wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Aleksander Babakow stwierdził, że taka waluta może zostać zaprezentowana na szczycie BRICS w sierpniu, potencjalnie wsparta złotem i innymi towarami.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany