Ceny złota na historycznych wsparciach

0 264

Ceny złota na wsparciach – możliwa kapitulacja, jeśli ceny spadną poniżej poziomów sprzed pandemii

Rynek złota spadł w czwartek o 40 dolarów i na krótko spadł poniżej poziomu 1700 dolarów za uncję. Powodem było dyskontowanie rekordowej podwyżki stóp procentowych o 100 punktów bazowych na posiedzeniu w dniu 27 lipca.

Oczekiwania na podwyżki stóp zostały szybko przeszacowane po tym, jak ostatnie dane o inflacji w USA zaszokowały rynki, przy czym roczny wskaźnik CPI wyniósł 9,1%, a roczny PPI wzrósł o 11,3% w czerwcu.

Według CME FedWatch Tool przed danymi o inflacji rynki dawały prawie 100% szans na podwyżkę o 75 punktów bazowych na posiedzeniu Fed 27 lipca. Jednak w ciągu 24 godzin po opublikowaniu danych oczekiwania przesunęły się do 80,9% szansy na podwyżkę o 100 punktów bazowych. To podniosłoby stopę funduszy federalnych do przedziału 2,50%-2,75%.

„Zaledwie wczoraj rano rynek w końcu po raz pierwszy wycenił pełną podwyżkę stóp o 75 pb w lipcu. W ciągu kilku godzin odczyt CPI w USA skoczył powyżej konsensusu i niespodziewana podwyżka stóp o 100 pb przez Bank of Canada wywróciły oczekiwania. Po tych dwóch wydarzeniach rynki zaczęły poważnie rozważać podwyżkę stóp procentowych przez Fed o 1,0% w ciągu dwóch tygodni” – powiedział Francesco Pesole, strateg walutowy w ING.

Bank Kanady zaskoczył rynki podwyżką o 100 punktów bazowych w środę, ostrzegając, że inflacja pozostanie podwyższona przez najbliższe trzy miesiące.

Bank Kanady dokonał skoku do trzycyfrowych podwyżek wkrótce po publikacji amerykańskiego wskaźnika CPI, przyznając w trakcie procesu, że nie oszacował inflacji od wiosny zeszłego roku” – powiedział Craig Erlam, starszy analityk rynku w OANDA.

Złoto napotyka na wiele przeszkód, ale obawy przed recesją mogą pomóc

Metal szlachetny spadł poniżej 1700 dolarów za uncję w czwartek, osiągając 11-miesięczne minima i zbliżając się do poziomów sprzed pandemii.

„W złocie może nastąpić poważna kapitulacja”, powiedział Daniel Ghali, starszy strateg ds. surowców w TD Securities.

„Złote sztabki spadają jak domino. Przy cenach na poziomie sprzed pandemii rośnie ryzyko znaczącej kapitulacji w przypadku metali szlachetnych”.

W chwili pisania tego tekstu kontrakty terminowe na złoto Comex w sierpniu były notowane po 1,712,00 USD, co oznacza spadek o 1,35% w ciągu dnia.

„Żółty metal wyczuwa szansę wywołaną danymi o inflacji i agresywnym zaostrzeniem w odpowiedzi. Możemy zobaczyć, jak jego popularność wzrośnie, gdy zobaczymy szczyt danych o inflacji, który możemy mieć teraz w USA, ale jego tendencja do niespodzianek w górę niech będzie ostrzeżeniem dla inwestorów” – powiedział Erlam.

Według analityków, presja cenowa na zniżkę na złoto rośnie, ponieważ indeks dolara amerykańskiego utrzymuje się na najwyższych poziomach od 20 lat, rentowność rośnie, a ropa wyprzedaje się.

„Zmienność wokół parytetu EUR/USD (który został osiągnięty wczoraj) powinna nadal być podwyższona i wpływać na dolara.” – dodał Pesole.

Wybicie poniżej 1700 USD jest nadal bardzo prawdopodobne, z następnym poziomem wsparcia na poziomie 1680 USD za uncję, dodał Erlam.

„[Ale] gdy osiągniemy szczyt i zobaczymy oznaki cofania się presji inflacyjnej, możemy zobaczyć, jak złoto wraca do łask, ponieważ gospodarka pogrąża się w recesji”.

Ghali zauważył, że spadek poniżej poziomu sprzed pandemii, który wynosi od 1650 do 1700 dolarów za uncję, może wywołać jeszcze większą wyprzedaż tego szlachetnego metalu.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany