Cena złota zależna od rentowności obligacji

0 33

ISM dla przemysłu rozczarowuje, ale cena złota skupiona jest dzisiaj na rentowności obligacji.

Złoto lekko spadło po tym, jak główny indeks dla przemysłu ISM rozczarował w marcu. Złoto w dalszym ciągu skupiało się na wzroście rentowności obligacji.

Indeks ISM dla przemysłu wyniósł w ubiegłym miesiącu 57,1% wobec prognoz na poziomie 59%. Miesięczny wynik oznaczał również wzrost o 1,5 punktu procentowego w porównaniu z lutowym odczytem 58,6%.

„Liczba ta wskazuje na wzrost w całej gospodarce 22 miesiąc z rzędu po spadku w kwietniu i maju 2020 r. To najniższy odczyt od września 2020 r. (55,4 proc.)” – czytamy w raporcie.

Odczyty powyżej 50% w takich wskaźnikach są postrzegane jako oznaka wzrostu gospodarczego i odwrotnie. Im dalej wskaźnik jest powyżej lub poniżej 50%, tym większe lub mniejsze tempo zmian.

Po publikacji indeksu ISM ceny złota odnotowały spadki, a czerwcowe kontrakty terminowe na złoto Comex, notowane były na poziomie 1932,70 USD, co oznacza spadek o 1,09% w ciągu dnia.

Analityk Jim Wyckoff, zauważył, że głównymi czynnikami napędzającymi ceny złota od piątku były wzrosty rentowności obligacji skarbowych USA i mocniejszy indeks dolara amerykańskiego.

Wskaźnik zatrudnienia wzrósł w marcu do 56,3%, o 3,4 punktu procentowego więcej niż w poprzednim miesiącu. Wskaźnik nowych zamówień obniżył się do 53,8% z 61,7%, natomiast wskaźnik produkcji spadł do 54,5% z 58,5%.

Sektor produkcyjny w USA nadal odnotowuje wysoki popyt w związku z ograniczeniami w łańcuchu dostaw, zauważono w raporcie.

„W marcu poczyniono postępy w rozwiązywaniu problemów związanych z brakiem siły roboczej na wszystkich poziomach łańcucha dostaw, co spowoduje poprawę przepustowości fabryki i dostaw od dostawców”.

Po przeanalizowaniu raportu ekonomiści stwierdzili, że pomimo pewnego spadku w marcu, poziom produkcji w USA nadal odnotowuje zdrowy wzrost.

„Problemy z łańcuchem dostaw nie zwiększyły się bardziej pomimo wojny na Ukrainie i blokad w Chinach. Jednak wpływ ten prawdopodobnie zostanie uchwycony w badaniu z następnego miesiąca” — powiedziała Katherine Judge, starsza ekonomistka CIBC Capital Markets.

Cena złota zachowuje się stabilnie w okolicach 1927 $ za uncję a największe czynniki jakie mają wpływ na jej poziom nie zmieniły się. Niepewność związana z wojną na Ukrainie oraz rosnący kryzys ekonomiczny będzie stabilizował ceny złota z nastawieniem bardziej na wzrosty niż na spadki.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany