Cena złota utrzymuje się powyżej 1800 USD

0 131

Cena złota utrzymuje solidne wzrosty powyżej 1800 USD – pomogły dane z rynku nowych budów w USA

Rynek złota utrzymuje solidne wzrosty powyżej poziomu 1800 USD, ponieważ rynek jest dodatkowo wspierany przez mieszane dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego w USA.

Liczba rozpoczętych budów w USA spadła w listopadzie o 0,5% do wyrównanej sezonowo rocznej stopy 1,427 mln jednostek w zeszłym miesiącu, poinformował we wtorek Departament Handlu. Jednocześnie dane za październik zostały zrewidowane w górę do poziomu 1,434 mln sztuk.

Spadek liczby rozpoczętych budów był nieco lepszy od oczekiwań, gdyż ekonomiści oczekiwali spadku do 1,40 jednostki.

Według raportu, w ciągu roku budowa nowych domów spadła o ponad 16%.

Rynek złota notuje solidne wzrosty po ostatnim raporcie ekonomicznym. Lutowe kontrakty futures na złoto były ostatnio notowane po 1813,50 USD za uncję, co oznacza wzrost o 0,89% w ciągu dnia.

Większość zysków złota nastąpiła z dnia na dzień po tym, jak Bank Japonii zaskoczył rynki i ekonomistów nieco mniej gołębim nastawieniem do swojej polityki pieniężnej. W rezultacie dolar amerykański osłabił się, zapewniając nowy impuls dla złota.

Chociaż dane dotyczące budownictwa w USA okazały się nieco bardziej odporne, raport pokazuje gwałtowny spadek liczby pozwoleń na budowę.

Pozwolenia na budowę przyszłych domów spadły w zeszłym miesiącu o 11,2% do poziomu 1,342 miliona sztuk. Ekonomiści spodziewali się wskaźnika 1,48 mln pozwoleń.

Pozwolenia spadły do najniższego poziomu od czerwca 2020 r. Roczne pozwolenia na budowę spadły o 22,4% w porównaniu z październikiem 2021 r., czytamy w raporcie.

Według ekonomistów agresywna polityka pieniężna Rezerwy Federalnej znacząco wpłynęła na sektor mieszkaniowy w USA, który ma znaczący udział w PKB kraju, reprezentując ponad 16% aktywności gospodarczej.

Popyt mieszkaniowy spadł, ponieważ Rezerwa Federalna podniosła w tym roku stopy procentowe o 425 punktów bazowych, co jest najbardziej agresywnym cyklem zacieśniania od 40 lat.

Chociaż Rezerwa Federalna spowalnia tempo podwyżek stóp procentowych, stopa funduszy federalnych wciąż rośnie. Amerykański bank centralny zakomunikował, że może podnieść stopę końcową powyżej 5% w 2023 roku.

Katherine Judge, starsza ekonomistka w CIBC, powiedziała, że spodziewa się dalszych słabości w amerykańskim sektorze budownictwa mieszkaniowego.

„Słabość zezwoleń rozprzestrzeniła się na segmenty jedno- i wielorodzinne i jest zgodna z gwałtownym spadkiem zaufania budowniczych domów, który nadal sugeruje wolniejsze budowanie domów przy wciąż podwyższonych oprocentowaniu kredytów hipotecznych” – powiedziała.

Może Cię zainteresuje:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany