Cena złota rośnie po danych o inflacji CPI

0 29

Cena złota urosła do 1975 USD za uncję po ogłoszeniu danych o inflacji CPI, która wyniosła w marcu 8,5 %.

Złoto notowano na dziennych szczytach i ceny testowały poziom 1975 USD za uncję po tym, jak inflacja w USA osiągnęła w marcu nowy szczyt od czterech dekad, przyspieszając do 8,5% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Amerykański indeks cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w wysokości 8,5% był nawet wyższy niż oczekiwania rynku. Najnowsze dane podążają za rocznym wzrostem o 7,9% w lutym.

Inflacja bazowa, która niweluje zmienne koszty żywności i energii, przyspieszyła do 6,5% w porównaniu z rokiem poprzednim, co nieco zaskakuje w dół. Tymczasem miesięczny wzrost był również poniżej oczekiwań rynków, z przewagą 0,3%.

Największy wzrost cen odnotowano w przypadku benzyny, żywności i schronienia.

„Wskaźnik wzrostu cen benzyny wzrósł w marcu o 18,3 procent i stanowił ponad połowę miesięcznego wzrostu wszystkich pozycji; Wzrosły również wskaźniki innych składników energetycznych. Indeks żywności wzrósł o 1,0 procent, a wskaźnik wzrostu cen żywności w domu wzrósł o 1,5 procent” – czytamy w komunikacie.

W natychmiastowej reakcji na dane złoto podrożało o ponad 25 USD i osiągnęło nowe dzienne maksima, testując poziom 1975 USD za uncję. Czerwcowe kontrakty terminowe na złoto Comex były ostatnio notowane po cenie 1 976,50 USD, co oznacza wzrost o 1,45% w ciągu dnia.

Pomimo wyższych niż oczekiwano danych o inflacji w marcu, niektórzy ekonomiści uważają, że pierwszy miesiąc wiosny będzie punktem szczytowym presji cenowej.

„Marzec będzie prawdopodobnie szczytem inflacji, ponieważ od kwietnia indeksy będą osiągać dobre wyniki sprzed roku, podczas gdy ceny benzyny ostatnio spadły”, powiedziała ekonomistka CIBC Capital Markets, Katherine Judge.

Jednocześnie marcowa liczba utwierdza intencję Rezerwy Federalnej do agresywnego zaostrzenia polityki na majowym posiedzeniu.

„Aby osiągnąć docelową inflację w 2023 r., Fed będzie skłonny podnieść stopy procentowe o 50 pb na następnym FOMC, a następnie podwyżkę o 25 pb na kolejnych posiedzeniach, przed chwilową przerwą w IV kwartale” – dodał sędzia.

Na dzień przed wtorkową publikacją danych administracja Bidena powiedziała, że ​​spodziewa się, że marcowy raport o inflacji będzie „niezwykle podwyższony”, powołując się na skok cen ropy i gazu po inwazji Rosji na Ukrainę.

„Spodziewamy się, że marcowa inflacja CPI będzie niezwykle wysoka z powodu podwyżek cen wywołanych przez Putina” – powiedziała w poniedziałek sekretarz prasowa Białego Domu Jen Psaki. „Spodziewamy się dużej różnicy między inflacją bazową a zasadniczą… odzwierciedlającą globalne zakłócenia na rynkach energii i żywności”.Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany