Byli handlarze metalami w JP Morgan skazani na kary więzienia

0 98

Dwóch byłych handlarzy metali szlachetnych w JPMorgan Chase & Co. (JPMorgan) zostało dziś skazanych za udział w oszustwie, próbę manipulacji cenami i fałszowaniu w ramach schematu manipulacji rynkowych, który trwał ponad osiem lat, obejmował dziesiątki tysięcy nielegalnych sekwencji handlowych i przyniósł uczestnikom rynku ponad 10 milionów dolarów strat.

Gregg Smith, lat 59, ze Scarsdale w stanie Nowy Jork, został skazany na dwa lata więzienia i 50 000 dolarów grzywny. Michael Nowak, lat 49, z Montclair, New Jersey, został skazany na rok i jeden dzień więzienia oraz 35 000 dolarów grzywny.

Nicole M. Argentieri – zastępca prokuratora generalnego:

„Oskarżeni wykorzystali swoje pozycje jako jedni z najpotężniejszych traderów na światowych rynkach metali szlachetnych, aby zaangażować się w rażące próby manipulowania cenami na swoją korzyść. Ta sprawa potwierdza niezłomne zaangażowanie Departamentu w pociągnięcie do odpowiedzialności tych, którzy angażują się w oszustwa i manipulacje, które podważają zaufanie inwestorów do uczciwości naszych rynków towarowych”.

Zgodnie z dokumentami sądowymi, w okresie od około maja 2008 r. do sierpnia 2016 r. Smith i Nowak, wraz z innymi traderami w dziale metali szlachetnych JPMorgan, zaangażowali się w szeroko zakrojony spoofing, manipulacje rynkowe i oszustwa. W ramach planu manipulacji rynkowych Smith i Nowak składali zlecenia na kontrakty futures na metale szlachetne, które zamierzali anulować przed ich realizacją, aby podbić ceny zleceń, które zamierzali zrealizować po przeciwnej stronie rynku. Smith i Nowak zaangażowali się w dziesiątki tysięcy oszukańczych sekwencji handlowych dotyczących kontraktów futures na złoto, srebro, platynę i pallad, będących przedmiotem obrotu za pośrednictwem New York Mercantile Exchange Inc. (NYMEX) i Commodity Exchange Inc. (COMEX), które są giełdami towarowymi prowadzonymi przez CME Group Inc.

Luis Quesada z Wydziału Dochodzeń Kryminalnych FBI:

„Jak pokazuje dzisiejszy wyrok, FBI i jego partnerzy są nadal zaangażowani w prowadzenie dochodzeń i stawianie przed sądem każdego, kto próbuje manipulować naszymi rynkami finansowymi dla własnego egoistycznego zysku. Aby utrzymać bezpieczeństwo gospodarcze, inwestorzy na rynkach akcji i towarów muszą mieć pewność, że giełdy działają w sposób przejrzysty i sprawiedliwy, a inwestycje są wolne od manipulacji i oszustw. Dzisiejszy wynik powinien służyć jako przypomnienie, że FBI nadal jest bardzo skoncentrowane na zwalczaniu złych aktorów prowadzących wyrafinowane oszustwa wymierzone w rynki papierów wartościowych i towarów”

We wrześniu 2020 r. JPMorgan przyznał się do popełnienia oszustwa bankowego w związku z bezprawnym obrotem na rynkach kontraktów terminowych na metale szlachetne, a także z bezprawnym obrotem na rynkach kontraktów terminowych na amerykańskie obligacje skarbowe oraz na wtórnym rynku amerykańskich obligacji skarbowych. JPMorgan zawarł trzyletnią umowę o odroczeniu ścigania, na mocy której zapłacił ponad 920 milionów dolarów w ramach kary pieniężnej, odszkodowania i rekompensaty dla ofiar, a równoległe uchwały Komisji Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary (CFTC) i Komisji Giełd Papierów Wartościowych zostały ogłoszone tego samego dnia.

Może Cię zainteresować:

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany