Bitcoin czy złoto – co jest lepszą inwestycją?

0 75

Wielu inwestorów trzyma część swojego portfela tradycyjnie – w metalach szlachetnych, takich jak złoto. Zapewnia to bezpieczeństwo w odniesieniu do spadkowego trendu gospodarczego. Jest to jak najbardziej skuteczne, ale w ostatnich latach pojawiła się nowa alternatywa, która rzuca wyzwanie starej metodzie ochrony kapitału. Bitcoin stał się interesującym aktywem dla inwestorów, ponieważ istnieje już wystarczająco długo, aby zyskać uznanie i wsparcie. W co zatem lepiej ulokować swoje środki?

Bitcoin

Pojawił się na rynku w 2009 roku – zdecentralizowana technologia dała początek nowej ery w finansach i inwestowaniu. Początkowo cyfrowe waluty znajdywały poparcie i zastosowanie tylko wśród niewielkiej grupy ich entuzjastów. W 2010 roku, pierwsi spekulanci odkryli, że cena Bitcoina z ułamków centa (kiedy kupowali) wzrosła do 0,09 USD. Wkrótce później pojawiały się pierwsze kopalnie oraz giełdy kryptowalut. Po nadejściu pandemicznych czasów i coraz to głębszym zamykaniu się gospodarek na całym świecie w 2020 roku, spekulanci i inwestorzy zauważyli, że wartość BTC nie spadła wraz z wartością akcji. W związku z czym, nastąpił napływ kapitału do tej waluty, inwestorzy instytucjonalni szukali sposobów na stworzenie z niego instrumentów inwestycyjnych i funduszy, a cena BTC poszybowała w górę – w kwietniu 2021 r. osiągnęła poziom 61 000 dolarów.

Złoto

Złoto patrząc z perspektywy historii dobrze radzi sobie podczas korekt rynkowych, ponieważ utrzymuje swoją wartość, cena utrzymuje się na stałym poziomie, następnie zazwyczaj z tendencją do wzrostów ze względu na zachowania inwestorów, którzy przenoszą się z akcji do złota, gdy grozi im recesja. To sprawia, że jest ono dobrym zabezpieczeniem – porusza się w przeciwnym kierunku do korekt rynkowych i recesji. Analogicznie analizując wpływ pandemii na ten rynek widać, że nie wszyscy inwestorzy zwrócili się ku Bitcoinowi i wielu z nich podążyło tradycyjną strategią, wybierając złoto. Rezultatem tego był skok z 1300 dolarów z końca roku 2019 do 2100 dolarów już w połowie 2020 roku. W 2021 r. wraz z ożywieniem gospodarek cena złota była coraz niższa, jednak nadal średnio wyższa od poziomów sprzed recesji pandemicznej.

Główną różnicą pomiędzy tymi aktywami jest czas ich istnienia, złoto dominuje w gospodarkach i na rynkach od wieków jako środek wymiany i przechowywania bogactwa. Bitcoin zaś, został wprowadzony na rynek w 2009 roku i zyskał powszechne uznanie kilka lat później. Inne różnice można odczytać z tabeli poniżej:

Różnice pomiędzy złotem, a BTC. Źródło: https://www.investopedia.com/news/should-you-buy-gold-or-bitcoin/

Odpowiadając na pytanie, która inwestycja będzie lepsza – bitcoin czy złoto, przede wszystkim jest to zależne od tolerancji na ryzyko danego inwestora, strategii inwestycyjnej, ilości kapitału do zainwestowania oraz tolerancji na straty. Bitcoin na pewno jest aktualnie dużo bardziej zmienny niż złoto, co sprawia, że cechuje się wyższym poziomem ryzyka.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany