Bank of Canada podnosi stopy procentowe – cena złota w CAD bez zmian

0 179

Kurs złota wycenianego w CAD nie zmienia się po drugiej podwyżce stóp procentowych w Kanadzie

Bank Kanady podniósł stopy o kolejne 50 punktów bazowych, podnosząc główną stopę procentową do 1,5%. Bank ostrzegł również, że inflacja pogorszy się przed obniżką.


„Ryzyko utrwalenia się podwyższonej inflacji wzrosło” – powiedział Bank Kanady w środowym oświadczeniu.

„W Kanadzie inflacja CPI osiągnęła 6,8% w kwietniu – znacznie powyżej prognoz Banku – i prawdopodobnie wzrośnie jeszcze wyżej w najbliższym czasie, zanim zacznie spadać” – powiedział Bank Kanady w środowym oświadczeniu.

Kanadyjski bank centralny tym razem brzmiał jeszcze bardziej jastrzębio, stwierdzając, że jest gotów „w razie potrzeby działać bardziej energicznie, aby wypełnić swoje zobowiązanie do osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie 2%”.

W kwietniu Bank Kanady podniósł już stopy o 50 punktów bazowych, co oznaczało największą podwyżkę od dwóch dekad. Rozpoczęła również proces ilościowego zacieśniania — pozwalając na dojrzewanie i zrolowanie zakupionych obligacji.

Jak zauważył w komunikacie, problematyczna inflacja pojawia się, gdy światowa gospodarka spowalnia.

„Rosyjska inwazja na Ukrainę, chińskie blokady związane z COVIDem i trwające zakłócenia w dostawach obciążają działalność i zwiększają inflację. Wojna zwiększyła niepewność i wywiera dalszą presję na wzrost cen energii i surowców rolnych. , szczególnie w Europie… Globalne warunki finansowe zaostrzyły się, a rynki były niestabilne” – powiedział Bank.

Według banku centralnego Kanady potrzebne będą dalsze podwyżki stóp, a uczestnicy rynku wyceniają w lipcu kolejne 50 punktów bazowych. Oczekuje się, że Bank of Canada nie zatrzyma się, dopóki jego główna stopa procentowa nie osiągnie poziomu około 3%.


„Ponieważ gospodarka kanadyjska pozostaje w nadmiernym popycie, a inflacja utrzymuje się znacznie powyżej celu i oczekuje się, że wzrośnie w najbliższym czasie, Rada Prezesów ocenia, że ​​stopy procentowe będą musiały rosnąć dalej” – powiedział Bank.

Zespół gubernatora Banku Kanady, Tiffa Macklema, nie „przebierał” słów w czerwcowym oświadczeniu, powiedział główny ekonomista CIBC World Markets, Avery Shenfeld.

„W swoim oświadczeniu powołuje się na prawdopodobieństwo jeszcze wyższej inflacji w najbliższym czasie i rozszerzający się charakter wzrostów cen. Globalne wskaźniki wzrostu mogą spadać, ale Kanada jest opisywana jako „silna” i oczekuje się, że będzie „solidna” w drugim kwartale, pozostawiając to w „nadmiernym popycie”, termin banku na przegrzanie” – powiedział Shenfeld w notatce.

Dodał, że wczesną jesienią pojawią się oznaki spowolnienia wzrostu w kanadyjskiej gospodarce.

Na dzień przed decyzją Banku Kanadyjskiego w sprawie stóp procentowych najnowsze dane o PKB w pierwszym kwartale pokazały, że wzrost PKB w pierwszym kwartale był niższy od oczekiwań, przy PKB na poziomie 3,1% wobec konsensusu rynkowego na poziomie 5,2%.

„To wciąż imponujące wyniki, biorąc pod uwagę przeszkody związane z ograniczeniami związanymi z firmą Omicron i absencją pracowników na początku kwartału. Co więcej, główny negatywny wpływ na ogólny PKB pochodził z handlu netto, a eksport spadał szybciej niż import w ciągu kwartału” – zauważył. Starszy ekonomista CIBC World Markets Andrew Grantham.

Po ogłoszeniu, cena złota w dolarach kanadyjskich pozostała w dużej mierze niezmieniona, ale zdołała utrzymać marginalne wczesne zyski. Ostatnie notowania na poziomie 2329,93 CAD za uncję, co stanowi wzrost o 0,26% w ciągu dnia.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany