Bank Centralny Chin wstrzymuje zakup złota drugi miesiąc z rzędu

0 8

Bank Centralny Chin (PBOC) wstrzymał zakupy złota w maju, kiedy ceny złota osiągnęły rekordowy poziom. Poprzednie 18 miesięcy konsekwentnych zakupów przez PBOC, wraz z popytem ze strony innych banków centralnych, przyczyniły się do wzrostu cen złota od marca do maja.

Według oficjalnych danych, Bank Centralny Chin wstrzymał zakupy złota do swoich rezerw na drugi z rzędu miesiąc w czerwcu.

Wstrzymanie zakupów przez Ludowy Bank Chin (PBOC) rozpoczęło się w maju, kiedy ceny spot złota osiągnęły rekordowy poziom. Poprzednie 18 miesięcy konsekwentnych zakupów przez PBOC, wraz z popytem ze strony innych banków centralnych, przyczyniły się do wzrostu cen złota od marca do maja.

Na koniec czerwca Chiny posiadały 72,80 miliona uncji trojańskich złota, co nie zmieniło się w porównaniu z końcem maja, wynika z danych. Wartość rezerw złota Chin spadła do 169,70 miliarda dolarów z 170,96 miliarda dolarów.

Nitesh Shah, strateg ds. surowców w WisdomTree:

„Wydaje się, że ceny złota są nadal nieco za wysokie i PBOC czeka na dalszy spadek przed wznowieniem programu zakupu złota”

Popyt na złoto ze strony banków centralnych był wysoki w ciągu ostatnich dwóch lat, gdy kilka krajów dywersyfikowało swoje rezerwy walutowe. PBOC był największym nabywcą złota w sektorze oficjalnym w 2023 roku, z największymi dodatkami od co najmniej 1977 roku.

„Nasze modele wskazują, że w tym kwartale możemy odnotować 7% spadek cen złota, co stworzy idealną okazję dla PBOC do nabycia większej ilości złota” powiedział Shah. „Ale musi być szybki, ponieważ metal prawdopodobnie wkrótce po tym ponownie osiągnie rekordowe ceny.”

Może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany