Amerykański Bizon – kunszt w czystym złocie

0 172

Jeden z najpiękniejszych motywów monet na świecie w czystym złocie. American Buffalo, znany również jako American Gold Buffalo, jest produkowany przez Mennicę Stanów Zjednoczonych. Moneta została po raz pierwszy sprzedana w 2006 roku. Jego nazwa pochodzi od bizona amerykańskiego lub American Buffalo, symbolu amerykańskiej dziczy. Amerykański bizon ma nominał 50 dolarów amerykańskich.

Złota moneta American Buffalo jest również ceniona jako przedmiot kolekcjonerski i cieszy się ogromną popularnością wśród kolekcjonerów ze względu na swój wzór, który jest oparty na Indian Head Nickel z 1913 roku. Wyraźna rzeźba monety zapewnia fascynującą głębię motywu monety. Projekt został opracowany przez Jamesa Earle Frasera i przedstawia wizerunek bizona otoczonego z trzech stron przez indiańskich wojowników. Bawół ten znany jest również jako „Czarny Diament” i był słynnym bawołem w zoo w Central Parku w Nowym Jorku. Rewers przedstawia wizerunek rdzennego Amerykanina, którego twórca projektu, James Earl Fraser, stworzył łącząc cechy trzech indiańskich wodzów plemiennych. Na awersie wytłoczono też napis „LIBERTY” (wolność), rok wybicia monety oraz inicjał projektanta „F”.

Fakt, że jest produkowany przez United States Mint, daje mu również wysoki poziom akceptacji i wiarygodności, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla inwestorów i kolekcjonerów.

Rosnąca popularność 24-karatowych, złotych monet emitowanych w innych krajach (np. Kanadyjski Złoty Liść i Wiedeńscy Filharmonicy z Austrii) skłoniła mennicę Stanów Zjednoczonych, United States Mint, do emisji pierwszego w historii własnego egzemplarza podobnej monety o próbie .9999 będącej prawnym środkiem płatniczym. Do roku 2006 jedyną oferowaną na amerykańskim rynku złotą monetą inwestycyjną był Amerykański Złoty Orzeł, 22-karatowy produkt wykonany ze złota i stopu miedzi ze srebrem. Wprowadzenie Amerykańskiego Złotego Bizona było więc historyczną chwilą dla United States Mint, mennicy, która wyemitowała po raz pierwszy dwie różne monety będące prawnym środkiem płatniczym zawierające złoto różnej próby.

Rocznik 2023 1oz American Buffalo w złocie będzie wkrótce dostępny w kantorach FlyingAtom.Gold.

Wybrany dla monety Amerykański Złoty Bizon wzór został pierwotnie stworzony przez Jamesa Earle’a Frasera, jednego z najsłynniejszych amerykańskich rzeźbiarzy z początku XX wieku. Oryginalny projekt został wykorzystany do produkcji miedziano-niklowych pięciocentówek, emitowanych w USA w latach 1913-1938. Po prawie 70 latach ten kultowy wzór został ponownie wykorzystany do produkcji monety obiegowej, tym razem złotej monety bulionowej. Fraser to nie tylko twórca wyrazistego projektu matrycy monety Amerykański Złoty Bizon. Jego dziełami są też słynne, amerykańskie pomniki, jak pomnik Franklina w Filadelfii oraz Arts od Peace (Sztuka Pokoju) w Waszyngtonie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany