Złoto z Rosji na czarnym rynku

0 82

Rosja może wykorzystywać nielegalne rynki do sprzedaży swojego złota w celu obejścia sankcji gospodarczych.

Według Globalnej Inicjatywy przeciwko Przestępczości Zorganizowanej (GI-TOC), zachodnie sankcje nałożone na Rosję z powodu jej wojny z Ukrainą mogą wpłynąć na rynek metali szlachetnych, ponieważ nielegalne złoto trafia na rynek.

Grupa ekspertów ds. przestępczości ostrzegła, że ​​Rosja może wykorzystać czarny rynek nielegalnego rynku złota do obejścia sankcji. Szacuje się, że Rosja posiada złoto o wartości około 140 miliardów dolarów, co jest poza bezpośrednim zasięgiem sankcji.

„Złoto może być fizycznie przemieszczane na całym świecie poza cyfrowymi sieciami finansowymi, w tym komunikatami finansowymi SWIFT, co utrudnia śledzenie. Złoto jest również łatwo prane na rynkach globalnych, ponieważ nie deklarowało się ani nie ukrywało jego pochodzenia” – powiedzieli analitycy.

„Moskwa mogłaby wykorzystać rezerwy walutowe dostępne za pośrednictwem nielegalnych rynków złota do importu, do finansowania rosyjskich operacji wojskowych lub zrekompensowania sankcjonowanym rosyjskim oligarchom poniesionych strat”.

W raporcie zauważono, że chociaż Rosja została wykluczona z rynków zachodnich, nadal ma dostęp do bardziej przyjaznych krajów i może sprzedać część swojego złota na szanghajskiej giełdzie złota. Indie, kolejny duży kraj konsumujący złoto, mogą również pomóc Rosji sprzedać część swojego złota. Zarówno Chiny, jak i Indie wstrzymały się od głosu w ONZ potępiającym inwazję Rosji na Ukrainę.

Inne narody, które można wykorzystać do przemieszczania rosyjskiego złota, to UAI i Wenezuela.

W raporcie zauważono również, że Rosja może również zwrócić się do organizacji przestępczych.

„Rosja może obejść te ograniczenia, jeśli zaangażuje się w pranie złota i brudnych pieniądzy, aby ukryć pochodzenie złota i beneficjentów zysków ze złota. Dlatego prawdopodobnie wzrośnie popyt na usługi i połączenia międzynarodowych sieci przestępczych, które oferują takie usługi i wspierają międzynarodową przestępczość zorganizowaną.

GI-TOC zauważył, że Rosja nie byłaby pierwszym krajem, który sprzeda swoje złoto na nielegalnych rynkach, aby wesprzeć swoją gospodarkę. W raporcie stwierdzono, że rzekomo Rosja pomogła Wenezueli uniknąć sankcji gospodarczych w 2019 roku.

„Podejrzewa się, że Rosja, zobowiązując się do wsparcia Wenezueli, wykorzystywała samoloty do przemieszczania wenezuelskiego złota na różne rynki zagraniczne w celu uniknięcia sankcji, w tym do Ugandy, Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Złoto było rzekomo wymieniane na dolary amerykańskie i euro, które zostały zwrócone Wenezueli” – czytamy w raporcie.

Turecki i irański system „gaz za złoto” jest kolejnym przykładem wykorzystywania złota przez narody do obchodzenia sankcji. W ramach tego programu Turcja kupowała irański gaz ziemny za turecką lirę, który był następnie wykorzystywany przez irańskich handlarzy złotem do kupowania złota w Turcji. To złoto zostało następnie przeniesione do ZEA i sprzedane.

„W szczytowym okresie „gazu za złoto” (od marca 2012 do lipca 2013) Turcja wyeksportowała 15 mld USD w złocie, w tym 5,3 mld USD do Iranu i 7,9 mld USD do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W procederze tym brała udział Szwajcaria i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany