Złoto i srebro rozpoczynają rok 2023 w dobrym stylu

1 189

Złoto i srebro rozpoczynają rok 2023 w dobrym stylu

Po zasłużonej przerwie wracamy do akcji… ale za to jaki to dobry czas na omawianie metali szlachetnych! Złoto i srebro rozpoczynają rok z impetem, przy czym złoto kończy pierwszy pełny tydzień handlowy w roku na najwyższym od dziewięciu miesięcy poziomie powyżej 1920 USD za uncję, a ceny srebra mocno wracają powyżej 24 USD za uncję.

Ceny złota wzrosły o prawie 5% od początku roku i chociaż rok dopiero się zaczął, bycze nastroje na rynku są niemal namacalne. Dopiero co przekroczyliśmy 1900 USD za uncję, ale niektórzy inwestorzy i analitycy już skupili się na celu 2000 USD.

Niektórzy gracze na rynku wagi ciężkiej przyłączają się do mody na złoto, ponieważ ceny wzrosły o 300 USD z listopadowych dwuletnich minimów.

W ekskluzywnym wywiadzie dla Michelle Makori z Kitco News, Nouriel Roubini, dyrektor generalny Roubini Macro Associates i emerytowany profesor w NYU Stern School of Business, powiedział, że inwestorzy będą gromadzić złoto, ponieważ 10 „megazagrożeń” zagraża globalnej gospodarce.

Roubini powiedział, że jego zdaniem cena złota wzrośnie do 3000 dolarów za uncję do 2028 roku.

„Spodziewam się, że w ciągu najbliższych kilku lat złoto może zamienić wysokie jednocyfrowe stopy zwrotu, przechodzą w niskie ale w dwucyfrowe stopy zwrotu” — powiedział w wywiadzie znany ekonomista, znany również jako „Dr Doom”.
„Spodziewam się… stóp zwrotu około 10 procent rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat”.

Wraz z Roubinim, miliarder „król obligacji” Jeffrey Gundlach powiedział, że zaczął optymistycznie patrzeć na złoto, gdy ceny przekroczyły 1800 dolarów za uncję.

We wtorkowym webcastie dyrektor generalny Doubleline powiedział, że złoto było jedną z jego rekomendacji na rok 2023.

„To całkiem dobry czas na kupowanie złota i posiadanie złota” – powiedział Gundlach.

Wielu inwestorów trzymało się z dala od złota w 2022 r., ponieważ agresywna polityka pieniężna Rezerwy Federalnej spowodowała, że rentowności obligacji osiągnęły najwyższy poziom od 12 lat, a dolara amerykańskiego najwyższy poziom od 20 lat; jednak analitycy twierdzą, że trend ten może się odwrócić w 2023 r., ponieważ Rezerwa Federalna zbliża się do końca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.

Analitycy zauważyli, że rentowności obligacji amerykańskich wyceniają końcową stopę Fed Funds poniżej 5%, co z kolei spowodowało, że dolar amerykański spadł w tym tygodniu do najniższego poziomu od siedmiu miesięcy.

Wielu analityków stwierdziło, że zarówno rentowność obligacji, jak i dolar amerykański osiągnęły szczyt, wspierając rajd złota.

Ale złoto to coś więcej niż tylko suma popytu inwestycyjnego. Globalna niepewność geopolityczna nadal wspiera metal szlachetny jako kluczowy element na światowych rynkach walutowych.

W tym tygodniu Ludowy Bank Chin ogłosił, że w grudniu kupił 30 ton złota. Następuje to po listopadowym zakupie 32 ton złota, pierwszym oficjalnie zarejestrowanym zakupie od września 2019 r.

Analityk rynku BNP Paribas Chi Lo powiedział w niedawnym raporcie, że złoto będzie kluczowym elementem chińskiego planu wzmocnienia międzynarodowej wiarygodności juana i zakwestionowania statusu dolara amerykańskiego jako światowej waluty rezerwowej.

„Uczynienie renminbi (RMB) wymienialnym na złoto skutecznie zmienia tę walutę w globalne aktywa inwestycyjne dla zagranicznych właścicieli renminbi, zwiększając ich zaufanie do chińskiej waluty i popyt na nią” – powiedział Lo w swoim raporcie.
„Petro-yuan oparty na złocie nie wymaga pełnej wymienialności renminbi, aby mógł funkcjonować, więc pozwala Chinom jednocześnie zachować kontrolę nad swoim rachunkiem kapitałowym i zwiększyć internacjonalizację renminbi”.

Może Cię zainteresuje :

Reklama 742,6×120
1 komentarz
  1. […] Złoto i srebro rozpoczynają rok 2023 w dobrym stylu […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany