Złoto rośnie po podwyżce stóp procentowych w USA

0 59

Cena złota pozytywnie reaguje na decyzje Fed o podwyżce stóp procentowych o 50 punktów bazowych

Ceny złota poszły dom góry, gdy Rezerwa Federalna dokonała największej podwyżki stóp procentowych od 22 lat.

Zgodnie z oczekiwaniami amerykański bank centralny podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych, przesuwając stopę funduszy federalnych do przedziału od 0,75% do 1%. Również zgodnie z oczekiwaniami Rezerwa Federalna zmniejszy swój bilans o łącznie 47,5 mld USD.

Rynek złota odnotowuje pewien pozytywny ruch w początkowej reakcji na ostatni komunikat w sprawie polityki pieniężnej. Czerwcowe kontrakty terminowe na złoto kosztowały 1875,60 USD za uncję, co oznaczało wzrost o 0,28% w ciągu dnia.

Rezerwa Federalna w swoim oświadczeniu w sprawie polityki pieniężnej nadała optymistyczny ton, mimo że zauważyła, że ​​niepewność gospodarcza pozostaje wysoka z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Bank centralny USA powiedział również, że wybiega poza 1,4% spadek PKB odnotowany w pierwszym kwartale 2022 roku.

„Chociaż ogólna aktywność gospodarcza spadła w pierwszym kwartale, wydatki gospodarstw domowych i inwestycje przedsiębiorstw pozostały silne. W ostatnich miesiącach wzrost liczby miejsc pracy był solidny, a stopa bezrobocia znacznie spadła” – podała Rezerwa Federalna.

Rezerwa Federalna zauważyła również, że stopy procentowe będą nadal rosły do ​​2022 roku. Obecnie rynki widzą prawie 100% szans na ruch o 75 punktów bazowych w czerwcu.

„Przy odpowiednim umocnieniu stanowiska w polityce pieniężnej, Komitet oczekuje powrotu inflacji do celu 2 procent i utrzymania silnego rynku pracy. Wspierając te cele, Komitet postanowił podnieść docelowy zakres stopy funduszy federalnych do 3/4 do 1 procenta i przewiduje, że dalsze podwyżki w docelowym zakresie będą odpowiednie” – powiedziała Rezerwa Federalna.

Jeśli chodzi o bilans, Rezerwa Federalna zapowiedziała, że ​​począwszy od czerwca zmniejszy swoje zasoby skarbowe o 30 mld USD i zmniejszy swoją ekspozycję na papiery wartościowe zabezpieczone hipoteką o 17,5 mld USD. Spadek bilansu podwoi się w ciągu trzech miesięcy do 95 miliardów dolarów.

„Bank centralny chce przekonać Amerykanów, że chociaż niewiele mogą zrobić, aby złagodzić tegoroczną presję cenową, nie powinni oczekiwać, że podwyższona inflacja utrzyma się w kolejnych latach, a bardziej agresywne podchodzenie z góry jest częścią tego komunikatu. W rezultacie kolejny ruch o 50 pb wydaje się prawdopodobny na następnym posiedzeniu”– powiedział Avery Shenfeld, starszy ekonomista w CIBC.

Shenfeld dodał jednak, że spodziewa się, że w miarę zbliżania się Rezerwy Federalnej do 2% spowolni to tempo podwyżek stóp.

Paul Ashworth, główny ekonomista USA w Capital Economics, powiedział, że spodziewa się jeszcze dwóch ruchów o 50 punktów bazowych, zanim Rezerwa Federalna zwolni tempo.

„Ogólnie rzecz biorąc, nic nie zmienia naszego poglądu, że Fed będzie kontynuował podwyżki o 50 pb na kolejnych dwóch posiedzeniach, zanim słaby realny wzrost gospodarczy i umiarkowana inflacja skłonią go do powrotu do podwyżek o 25 pb na ostatnich trzech posiedzeniach w tym roku.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany