Rekordowy wzrost cen złota do poziomu $2,500
Cena złota osiągnęła rekordowy poziom $2,500 za uncję, co jest bezprecedensowym wynikiem na rynku kruszców. Wzrost ten nastąpił w kontekście oczekiwań, że Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych (Fed) zbliża się do obniżenia stóp procentowych, co stanowi jeden z kluczowych czynników napędzających ceny złota.
W ubiegły piątek po południu cena spot złota przekroczyła granicę $2,500 za uncję, co jest najwyższym poziomem odnotowanym do tej pory. Przełom ten nastąpił po opublikowaniu rozczarowujących danych dotyczących rynku nieruchomości w USA, które wzmocniły oczekiwania na szybsze i głębsze cięcia stóp procentowych przez Fed. Niższe koszty pożyczek są korzystne dla złota, ponieważ nie przynosi ono odsetek, a jego atrakcyjność wzrasta w warunkach niskich stóp procentowych.
Od lipca Fed utrzymuje kluczową stopę procentową w przedziale 5,25%-5,5%, co jest najwyższym poziomem od ponad dwóch dekad. Analitycy przewidują, że we wrześniu nastąpi obniżka stóp o 50 punktów bazowych, a następnie seria obniżek po 25 punktów bazowych, co do lata przyszłego roku mogłoby obniżyć stopę funduszy federalnych do około 3,5%. Cena złota wzrosła o ponad 20% w tym roku w związku z niepewnościami geopolitycznymi, oczekiwaniami na cięcia stóp procentowych oraz silnym popytem ze strony banków centralnych.
Dalszy wzrost cen złota będzie zależał głównie od zakresu i terminu spodziewanych obniżek stóp procentowych przez Fed. Geopolityka również pozostaje kluczowym czynnikiem kształtującym ceny złota. Trwająca wojna w Ukrainie, konflikty na Bliskim Wschodzie oraz napięcia między USA a Chinami sugerują, że popyt na złoto jako bezpieczną przystań będzie nadal wspierał ceny kruszcu w perspektywie krótkoterminowej.
Dodatkowo, polityczne wydarzenia w USA, w tym nadchodzące wybory prezydenckie w listopadzie, będą dodatkowo napędzać wzrost cen złota. Oczekuje się, że banki centralne będą kontynuować zwiększanie swoich rezerw złota, co powinno dodatkowo wspierać jego cenę.
Może Cię zainteresować:
[…] Rekordowy wzrost cen złota do poziomu $2,500 ArtG 352 wpisów 0 komentarzy […]