Rekordowa liczba sztabek zakupiona przez Rosjan

0 143

W 2022 roku Rosjanie kupili rekordową liczbę sztabek złota. Dane ministerstwa finansów są namacalnym dowodem na to, że obniżki podatków na metale szlachetne zachęciły ludzi do gromadzenia złota jako bezpiecznego aktywa.

W marcu ubiegłego roku Moskwa zniosła 20-procentowy podatek VAT na transakcje fizycznym złotem dla osób fizycznych, próbując w ten sposób skłonić swoich obywateli do odejścia od dolara amerykańskiego jako „bezpiecznej przystani” i przejścia na metale szlachetne. Następnie zwolniono także ludzi z płacenia podatku dochodowego od wzbogacenia się w przypadku sprzedaży sztabek złota, co spotęgowało popyt na najpopularniejszy metal świata.

Dane wskazują, że Rosjanie w 2022 roku zakupili ponad 50 ton sztabek złota, co jest 10-cio krotnie większym wynikiem niż w roku poprzedzającym. Sporo, bo aż 60% sprzedanych sztabek, stanowiły te o wadze 1 kilograma. Nie są to jeszcze pełne dane, minister finansów powiedział, że obejmują one okres do listopada 2022 roku.

Dział produktów inwestycyjnych VTB – Jewgienij Beresniew

„Złoto było dobrym ochronnym rozwiązaniem finansowym w zeszłym roku. Klienci przesunęli środki w ten instrument, aby zdywersyfikować swoje aktywa i osiągnąć zysk przy planowaniu długoterminowym”

VTB Bank, który jest kontrolowany przez państwo rosyjskie powiedział, że w 2022 roku sprzedał klientom 33,8 ton sztabek złota, a klienci posiadali ten metal o łącznej wartości 50 miliardów rubli, co daje ok. 711 milionów dolarów.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany