Pandora przestaje wykorzystywać wydobywane srebro i złoto przy tworzeniu swojej biżuterii

0 78

Największa na świecie marka biżuteryjna Pandora przestaje używać wydobywanego srebra i złota i obecnie produkuje wyłącznie z metali szlachetnych pochodzących z recyklingu, których produkcja wymaga mniej energii.

Duńska firma, znana z bransoletek z zawieszkami o wartości od 65 do 95 dolarów, co roku kupuje około 340 ton srebra i jedną tonę złota. Jej łańcuch dostaw wygenerował 264 224 ton CO2 w 2022 roku, zgodnie z raportem rocznym.

Korzystanie z metali pochodzących z recyklingu, zamiast nowo wydobywanych, zmniejsza pośrednią emisję CO2 przez Pandorę o około 58 000 ton rocznie, powiedział Mads Twomey-Madsen, starszy wiceprezes ds. komunikacji i zrównoważonego rozwoju.

Aby ograniczyć ryzyko jakie niosą metale pochodzące z recyklingu, Pandora stosuje standard łańcucha dostaw opracowany przez Radę Odpowiedzialnej Biżuterii (RJC). Standard ten na przykład wyklucza złote monety i sztabki złota jako źródło złota pochodzącego z recyklingu.

Twomey-Madsen:

„Płacimy premię za recykling, ponieważ musimy również pomóc naszym dostawcom w dokonaniu tych zmian”

Pandora wymaga, aby jej dostawcy byli oceniani pod kątem standardu RJC przez niezależnych audytorów, w tym dokumentowania źródła srebra pochodzącego z recyklingu. W ramach transformacji dostawcy Pandory musieli oddzielić certyfikowane metale z recyklingu od niecertyfikowanych, powiedział Twomey-Madsen.

Pandora, która sprzedała 103 miliony sztuk biżuterii w 2022 roku, produkuje biżuterię w dwóch fabrykach w Tajlandii i buduje trzecią w Wietnamie. Konkurenci, tacy jak Monica Vinader i Missoma, również reklamują swoje wykorzystanie srebra i złota pochodzącego w 100% z recyklingu.

Może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany