Naukowcy odkrywają proces zamiany kwarcu w bryłki złota
Złoto i inne metale szlachetne od dawna fascynują ludzi, szczególnie gdy odkrywane są w ogromnych ilościach. Największa bryłka złota, jaką kiedykolwiek znaleziono, ważyła tyle co dorosły człowiek i nadal utrzymuje ten rekord, mimo że została odkryta w 1869 roku. Naukowcy odkryli proces, który może zamieniać kwarc w ogromne bryłki złota.
Obecnie naukowcy uważają, że zrozumieli mechanizm formowania się takich ogromnych bryłek, a wszystko sprowadza się do potężnego ciśnienia działającego na kwarc. Duże bryłki złota zazwyczaj powstają głęboko pod ziemią, wzdłuż linii pęknięć przebiegających przez kwarc. Uważa się, że siły generowane przez trzęsienia ziemi ściskają materiał tak mocno, że tworzy się pole elektryczne.
naukowcy w Nature Geoscience:
„Sugerujemy, że akumulacja złota za pomocą mechanizmu piezoelektrycznego może być rozwiązaniem długo nierozwiązanego ‘paradoksu złotych bryłek’.”
Eksperci sądzą, że to właśnie ciśnienie oraz pole elektryczne napędzają proces formowania się złota. W eksperymentach przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Monash w Melbourne odkryto, że fale sejsmiczne generowane przez trzęsienia ziemi wytwarzały wystarczające napięcie elektryczne w kwarcu, aby wyciągnąć rozpuszczone złoto z płynów próbujących infiltracji w żyłach minerału.
naukowcy w Nature Geoscience:
„Ponieważ napięcia piezoelektryczne są chwilowe i nie pozostawiają widocznych śladów, może to wyjaśniać, dlaczego bryłki złota często wydają się 'unosić’ w żyłach kwarcu bez oczywistych chemicznych czy fizycznych pułapek”
Dr Christopher Voisey, wraz z innymi ekspertami, zanurzył bryłki kwarcu w wodzie z rozpuszczonym w niej złotem. Następnie poddał kwarc takim samym naprężeniom, jakie mogłyby wystąpić podczas trzęsienia ziemi, i stwierdził, że pole elektryczne wytworzone w kwarcu było wystarczająco silne, aby wyciągnąć złoto z otaczającego roztworu. W rezultacie na powierzchni kwarcu pojawiły się drobne cząstki złota.
Może Cię zainteresować: