Hongkong wypiera Dubaj z pozycji największego centrum rosyjskiego handlu złotem

0 49

Po inwazji na Ukrainę Rosja została odcięta od Londynu i przeniosła handel złotem do Dubaju. Teraz przenosi się ponownie, do centrum złota w Hongkongu.

Miasto to od dawna jest kluczowym kanałem dla złota trafiającego do Chin kontynentalnych – największego na świecie rynku konsumenckiego – ale od kwietnia rosyjskie dostawy gwałtownie wzrosły. Hongkong zaimportował w tym roku 68 ton rosyjskiego złota, czterokrotnie więcej niż w całym 2022 roku.

Według osób zaznajomionych z tą sprawą, przeniesienie się do Hongkongu było spowodowane sankcjami USA nałożonymi na czołowych rosyjskich wydobywców złota, a także rozprawieniem się przez Zjednoczone Emiraty Arabskie z nielegalną działalnością na tamtejszym rynku złota. Posunięcie na wschód podkreśla wyzwanie, przed jakim stoi Zachód w ograniczaniu przepływów zasobów, które finansują machinę wojenną Kremla.

Przed inwazją na Ukrainę prawie całe złoto eksportowane z Rosji – drugiego co do wielkości górnika na świecie – trafiało do skarbców w Londynie, centrum światowego handlu kruszcem. Kiedy rosyjskie złoto zostało zablokowane w Londynie, początkowym beneficjentem był Dubaj – kluczowy węzeł tranzytowy dla kruszców wysyłanych na rynki Bliskiego Wschodu i Azji. W 2022 r. Rosja wysłała do Zjednoczonych Emiratów Arabskich 96,4 ton kruszcu, co czyni ją największym dostawcą tego kraju. To ponad pięciokrotnie więcej niż wielkość wywozu przez Hongkong.

Chociaż w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nadal nie ma zakazu importu rosyjskiego złota, jego wolumen znacznie spadł. Częściowo wynika to z porządków regulacyjnych po umieszczeniu tego kraju na Bliskim Wschodzie na liście obserwacyjnej przez Financial Action Task Force, globalną organizację nadzorującą pranie pieniędzy. Według wstępnych danych firmy importowej ImportGenius, opartych na rosyjskich danych celnych za sześć miesięcy do sierpnia, niektórzy nabywcy złota z Dubaju zaczęli przekierowywać dostawy do Hongkongu.

w oświadczeniu dla Bloomberga komitet Gold Bullion Committee:

„ZEA działają zgodnie z jasnymi i solidnymi procesami przeciwko nielegalnym towarom, praniu pieniędzy i podmiotom objętym sankcjami, a także wdrażają najwyższe międzynarodowe standardy zarządzania w całym handlu złotem”

W ubiegłą środę Wielka Brytania nałożyła nową serię sankcji na firmy powiązane z rosyjskim handlem złotem, w tym na mającą siedzibę w Dubaju firmę Paloma Precious DMCC, która według niej sprowadziła z kraju 300 mln dolarów. Jednocześnie Chiny dały jasno do zrozumienia, że ​​chcą pobudzić handel z Rosją, podkreślając bliskie więzi między przywódcami tych narodów Xi Jinpingiem i Władimirem Putinem od czasu inwazji na Ukrainę. 

Jak wynika z danych ImportGenius, firma VPower Finance Security (Hong Kong) Ltd., zajmująca się transportem gotówki i metali szlachetnych dla niektórych z największych chińskich instytucji finansowych, jest kluczowym graczem w obsłudze nowo importowanego złota z Rosji. Firma VPower nie odpowiedziała na e-mail z prośbą o komentarz.

W przeniesieniu się do Hongkongu pomógł także gwałtowny wzrost cen chińskiego złota powyżej cen międzynarodowych we wrześniu. To przyciągnęło do kraju kruszec, tworząc zyskowne możliwości arbitrażu dla banków posiadających licencje na import.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany