FED podnosi stopy procentowe o 0,25 punktu

0 64

W środę ubiegłego tygodnia Rezerwa Federalna podniosła swoją główną krótkoterminową stopę procentową o ćwierć punktu procentowego, co oznacza, że w dalszym ciągu kontynuuje agresywną strategię pomimo zawirowań finansowych po upadku Silicon Valley Bank.

Aktualnie urzędnicy Fed przewidują tylko jedną podwyżkę stóp procentowych w tym roku, co też nie jest pewne na ten moment. Przewidują kolejny wzrost zgodnie z grudniowymi szacunkami – o ćwierć punktu do maksymalnego zakresu od 5% do 5,25%, jest to poziom niższy niż oczekiwania rynkowe przed krachem SVB.

Jerome Powell:

„Możesz myśleć o (kryzysie) jako o ekwiwalencie podwyżki stóp procentowych, a może nawet o czymś więcej”

Jerome Powell dodał, że Fed „może mieć mniej pracy”. W oświadczeniu po dwudniowym spotkaniu, Fed potwierdził ostatnie napięcia w krajowych bankach i powiedział, że złagodzą one gospodarkę, ale dodał, że system finansowy jest stabilny.

Fed:

„System bankowy w USA jest zdrowy i odporny” 
„Ostatnie wydarzenia prawdopodobnie spowodują zaostrzenie warunków kredytowych dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz odbiją się na działalności gospodarczej, zatrudnieniu i inflacji. 
Zakres tych skutków jest niepewny”.

Powell powiedział, że transfer depozytów z banków średniej wielkości do większych zmniejszył się i żaden bank nie wykazuje problemów, które nękały SVB.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany