Dlaczego złoto jest najlepszym pieniądzem?

0 48

DLACZEGO ZŁOTO JEST NAJLEPSZYM PIENIĄDZEM

Złoto to słowo, które od zawsze pobudza zmysły. Wiele osób ma nadzieję, że gdy cały współczesny system finansowy się rozpadnie, posiadając złoto nie zostaną na lodzie. Swojego czasu był pomysł aby każdy konsument posiadał ‘swój zasób złota” czyli generalnie swoje oszczędności deponował w ten cenny kruszec, a wymieniał na „współczesne” pieniądze tylko tyle ile potrzebuje na bieżące wydatki.

Czy to nie przesada?

Zwolennicy argumentu, że pieniądze muszą być ogólnie przechowywane w złocie, używają głównej tezy — przez  99,2% historii ludzkości pieniądze miały pokrycie w złocie.           

Przez ostatnie półwiecze świat odsunął się od złota, dodrukowując pieniądze bez pokrycia w kruszcu.

Inwestycja w złoto polega na zrozumieniu przyczyn i sytuacji rynkowej i finansowej na świecie. Analizowania jej, rozpoznania i odpowiednim działaniu. Jeśli posiadasz złoto we właściwym czasie, będziesz właścicielem szybko zyskujących  na wartości aktywów, gdy normalne aktywa biznesowe czyli papiery wartościowe, ETF-y itp. i same pieniądze tracą na wartości.

Posiadanie złota w dobrej fazie jest bardzo opłacalne. W ciągu 5 lat po krachu 1929 siła nabywcza złota wzrosła 17-krotnie. W dekadzie lat 70. siła nabywcza inwestycji w złoto wzrosła 15-krotnie.

Jak dotąd w obecnym odrodzeniu złota, gdy sytuacja gospodarcza wygląda tak samo nieprzyjaźnie jak w latach 30. i 70., cena złota wzrosła około 3 razy. 

Złoto – inwestycja krótkoterminowa czy długoterminowa?

Niewielka zmienność cen złota to istotna informacja dla nabywców, którzy myślą o długoterminowej lokacie swoich oszczędności  To nie jest opcja szybkiej gotówki.

Eksperci porównują, że w ciągu ostatnich 20 lat można było zarobić więcej na złocie niż na akcjach. Jednak ostatnie dwie dekady były szczególnie korzystne dla kursu złota i pozwoliły na wyższe zyski.

Ci, którzy nie są pewni, czy złoto jest najlepszym rozwiązaniem do inwestowania w część swoich aktywów, powinni zwrócić uwagę na zachowanie największych światowych mocarstw i krajów rozwijających się (m.in. Polski i Węgier). Każdy z nich posiada dużą ilość rezerw złota lub stale powiększa rezerwy złota. Doskonałym przykładem jest Rosja, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat czterokrotnie zwiększyła swoje rezerwy i nadal regularnie kupuje metal. W ten sposób największy kraj świata chce w pewnym stopniu być niezależny od dolara amerykańskiego, a dolar pozostaje najważniejszą walutą świata. Wartość rezerw złota w Rosji jest prawie taka sama jak dolara amerykańskiego (19% vs. 22%). Dwa lata temu dolar amerykański stanowił 46% rosyjskiej Rezerwy Federalnej.

Złoto jest uważane za jedną z najbezpieczniejszych inwestycji kapitałowych, ponieważ może chronić własność przed utratą wartości nawet podczas przedłużających się kryzysów. Kryzys z roku 2008 pokazał, że kiedy ceny innych inwestycji w razie krachu nurkują w dół, złoto w tym czasie zyskuje na wartości. Najlepszym tego przykładem jest upadek banku Lehman Brothers (15 września 2008 roku), który zapoczątkował światowy kryzys trwający trzy lata. W tym czasie cena złota wzrosła o prawie 200%.

Warto również zaznaczy, że złoto ma ograniczone zasoby naturalne i nie jest podatny na inflację w przeciwieństwie do tradycyjnych walut. Na uwagę zasługuje tez fakt, że złoto jest zwolnione z podatku VAT przy zakupie jak i przy sprzedaży gdy inwestycja trwa dłużej niż sześć miesięcy. Na rynku transakcje zarówno sprzedaży jak i zakupu złota są bardzo łatwymi transakcjami z powodu dużego popytu i podaży. cdn

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany