Chorwacja kupiła złoto za 95 milionów euro

0 245

HNB (Chorwacki Bank Centralny) zakupił prawie dwie tony złota o wartości 95 milionów euro w celu spełnienia wymogów EBC (Europejskiego Banku Centralnego) związanych z wejściem Chorwacji do strefy euro.

Zakup Chorwackiego Banku Centralnego dotyczy 56 256 uncji złota, czyli około 1,75 ton metrycznych, o łącznej wartości 95 milionów euro – jak podaje bank centralny na swojej stronie internetowej.

O tej wiadomości jest dosyć głośno, wszystko za sprawą analityka World Gold Council – Krishan Gopaul, który postawił ten zakup naprzeciwko faktowi, że wcześniej od 2001 roku HNB nie wykazywał żadnych aktywów w złocie. Powód takiej decyzji jest jednak bardzo sprecyzowany i konkretny – kwota transferu rezerw walutowych jest ustalana według klucza kapitałowego krajowego baku centralnego w stosunku do aktualnego stanu rezerw międzynarodowych EBC, a dokładna jego struktura jest ustalona na 85% kwoty przekazywane w dolarach amerykańskich, a 15% w złocie.

W związku z powyższym kwota rezerw walutowych wyrażona w euro, którą HNB miał przekazać do EBC, oszacowana została na 639,9 mln euro, z czego 15% czyli 96 mln euro powinno być w złocie.

Złoto nawet nie było fizycznie transportowane do Chorwacji, był to zakup tzw. złota niealokowanego. Termin przekazania rezerw walutowych do EBC, czyli rozliczenie transakcji przypadało na 3 stycznia 2023r.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany