Chiny wznawiają przydziały na import złota po przerwie

0 25

Kilka chińskich banków otrzymało nowe przydziały na import złota od banku centralnego, w związku z oczekiwanym wzrostem popytu, pomimo rekordowo wysokich cen, poinformowały agencję Reuters cztery źródła zaznajomione z sytuacją.

Nowe kwoty, które mają pomóc Ludowemu Bankowi Chin (PBOC) w kontrolowaniu ilości sztabek złota napływających do największego na świecie konsumenta tego metalu, zostały przyznane w sierpniu po dwumiesięcznej przerwie. Przerwa ta była głównie spowodowana spadkiem popytu fizycznego na złoto w wyniku hossy na rynku.

Cena złota spot wzrosła w tym roku o 21%, osiągając kolejne rekordowe wartości, ostatnio przebijając granicę 2500 USD. Wzrost ten był wynikiem osłabienia dolara oraz rosnących oczekiwań na łagodzenie polityki pieniężnej w USA we wrześniu.

Analitycy wskazują, że znaczne zainteresowanie chińskimi zakupami złota było kluczowym czynnikiem wzrostu cen tego metalu w okresie marzec-kwiecień. Jeśli popyt ponownie wzrośnie, ceny złota mogą dalej rosnąć.

„Kwoty zostały przyznane, jednak lokalna premia za złoto z zagranicy jest niska, więc nie ma pewności, że zostaną one w pełni wykorzystane, dopóki sytuacja się nie poprawi”

Chiny mają długą historię ograniczania kwot importu złota, gdy juan jest słaby wobec dolara. Tegoroczna przerwa była jednak spowodowana decyzjami banków, które zareagowały na osłabiony popyt, jak twierdzą źródła.

Bernard Sin, dyrektor regionalny na obszar Wielkich Chin w firmie handlującej metalami szlachetnymi i rafinerii MKS PAMP:

„Rzeczywisty import złota został ograniczony ze względu na osłabiony popyt, co sugeruje, że chiński rynek jest obecnie dobrze zaopatrzony w fizyczne złoto. Przedłużający się brak zakupów złota przez PBOC wzmacnia wrażenie, że podaż krajowa jest wystarczająca”

Chiński bank centralny wstrzymał się z zakupem złota do swoich rezerw trzeci miesiąc z rzędu w lipcu, pozostawiając zasoby złota na poziomie 72,8 mln uncji trojańskich pod koniec ubiegłego miesiąca. PBOC był największym na świecie pojedynczym nabywcą złota w 2023 roku, z zakupami netto na poziomie 7,23 mln uncji, według danych World Gold Council (WGC).

Innym sygnałem zmniejszonego popytu było oferowanie przez dealerów w Chinach rabatu od 8,5 do 5 dolarów za uncję w stosunku do międzynarodowych cen spot, w porównaniu z premią wynoszącą aż 18 dolarów w zeszłym tygodniu.

Jak zauważył Hugo Pascal, trader metalami szlachetnymi w InProved, obecnie niskie wolumeny obrotów na Szanghajskiej Giełdzie Złota (SGE) również wskazują na słabą aktywność. Jednak zazwyczaj wolumeny zaczynają rosnąć pod koniec sierpnia i we wrześniu.

Może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany