Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego (FCA) nałożył na Londyńską Giełdę Metali (LME) karę w wysokości 9,2 mln funtów

0 6

Karę nałożono za brak skutecznej reakcji na silne napięcia rynkowe związane z cenami kontraktów na nikiel. Między 4 a 8 marca 2022 roku cena trzymiesięcznego kontraktu terminowego na nikiel notowanego na LME wykazywała skrajną zmienność – podał FCA.

W kulminacyjnym momencie, we wczesnych godzinach 8 marca 2022 roku, cena niklu przekroczyła 100 000 dolarów, co oznaczało ponad dwukrotny wzrost w stosunku do ceny zamknięcia z 7 marca. Większość tego wzrostu nastąpiła w nieco ponad godzinę.

W odpowiedzi na te wydarzenia LME zawiesiła handel niklem na osiem dni i anulowała wszystkie transakcje zawarte 8 marca. FCA uznał, że te zdarzenia podważyły ład rynkowy oraz zaufanie do rynku LME.

Jest to pierwsze postępowanie egzekucyjne FCA przeciwko uznanej w Wielkiej Brytanii giełdzie inwestycyjnej. Regulator stwierdził, że systemy i mechanizmy kontrolne LME były niewystarczające do zarządzania sytuacją skrajnego stresu rynkowego. Po zaakceptowaniu ustaleń FCA giełda uzyskała 30% obniżki kary finansowej. Urząd przyznał jednocześnie, że od marca 2022 roku LME podjęła działania mające na celu wzmocnienie kontroli.

FCA podkreśla, że przeprowadziła „skoncentrowane postępowanie egzekucyjne” w ramach tego złożonego dochodzenia, jednocześnie wspierając szersze reformy regulacyjne rynku instrumentów pochodnych na surowce, które wejdą w życie w lutym 2025 roku. Urząd zwrócił uwagę, że LME nie posiadała odpowiednich mechanizmów kontroli zmienności cen, w tym tzw. „pasów cenowych”.

Regulator zaznacza, że decyzje dotyczące ładu rynkowego powinny być podejmowane wyłącznie przez wyznaczonych menedżerów wysokiego szczebla, jednak procesy LME związane z eskalacją nietypowych lub niebezpiecznych warunków rynkowych do tego poziomu były niewystarczające.

W szczególności FCA ustalił, że gdy 8 marca ceny kontraktów na nikiel zaczęły gwałtownie rosnąć, nie zostało to odpowiednio zgłoszone menedżerom wysokiego szczebla LME.

Podczas azjatyckich godzin handlu na LME (od 1:00 do 7:00 GMT) dyżurujący byli jedynie stosunkowo niższego szczebla pracownicy operacyjni. Nie zostali oni przeszkoleni w zakresie identyfikowania potencjalnych zagrożeń dla ładu rynkowego poza typowymi błędami transakcyjnymi lub awariami algorytmów.

W efekcie, w szczytowym momencie zmienności, pracownicy operacyjni podjęli decyzję o wyłączeniu mechanizmów ograniczających skrajne ruchy cenowe.

Steve Smart, współdyrektor ds. egzekwowania przepisów i nadzoru rynkowego w FCA:

„Londyński rynek metali ma kluczowe znaczenie dla gospodarki Wielkiej Brytanii i świata. Oczekujemy mechanizmów kontroli adekwatnych do jego wagi. LME powinno było być lepiej przygotowane na poważne ryzyko wynikające z ekstremalnej zmienności cenowej.”

FCA stwierdził, że naruszenia LME pozwoliły na znacznie szybszy wzrost ceny trzymiesięcznego kontraktu na nikiel, niż byłoby to możliwe w przypadku poprawnie działających mechanizmów kontroli. W konsekwencji zwiększyło to ryzyko ponoszone przez inwestorów oraz uczestników rynku, któremu miały przeciwdziałać „pasy cenowe”.

Może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany