Brazylia rozpoczyna dochodzenie w sprawie nielegalnego złota

0 31

Brazylijskie władze federalne ogłosiły w piątek dochodzenie w sprawie nielegalnie wydobytego złota przez firmy fasadowe z branży spożywczej i zaopatrzenia medycznego, wydobyte złoto sięgało ponad 16,4 mln USD.

Operacja Vanglória, jak poinformowała brazylijska policja federalna, ma na celu zbadanie osób podejrzanych o przewóz złota wartego miliony, pochodzącego nielegalnie z północnego sąsiada kraju, Gujany, za pośrednictwem różnych firm fasadowych.

Policja wszczęła dochodzenie po tym, jak dowiedziała się o biznesmenie z Gujany, mającym powiązania z branżą wydobycia złota w swoim rodzinnym kraju, który prowadził biznesy również w Brazylii. Śledczy powiązali biznesmena z firmą z siedzibą w Manaus, która sprzedaje artykuły spożywcze, wpisaną do brazylijskiego Krajowego Rejestru Podmiotów Prawnych (CNPJ). Jednak po sprawdzeniu adresu firmy policja odkryła sklep samochodowy z oddzielną listą CNPJ.

Biorąc pod uwagę swoją wielkość i liczbę sąsiadujących krajów, Brazylia jest znanym miejscem przemytu złota. Z prawie 200 portami wzdłuż Oceanu Atlantyckiego kraj ten jest idealnym punktem wyjścia dla przestępców do przemycania złota z Ameryki Południowej na lukratywne rynki, takie jak Stany Zjednoczone, Azja i Bliski Wschód. Władze federalne szacują, że każdego roku z brazylijskiej Amazonii nielegalnie wydobywa się 30 ton złota , co jest warte około 1,86 miliarda dolarów . To „brudne złoto” jest wymieszane z legalnie wydobywanymi złożami, co znacznie ułatwia handlarzom przemycenie go z kraju.

W ramach wcześniejszych dochodzeń władze dowiedziały się, w jaki sposób firmy fasadowe odegrały rolę w tym nielegalnym przemyśle, który wykorzystuje nisko zarabiających górników na obszarach o słabym rozwoju ludzkim i gospodarczym.

W szczególności firmy fasadowe pomagają spiskowcom w praniu nieuczciwie uzyskanych zysków, wystawiając „faktury bez fizycznego adresu, aby ukryć nielegalne pochodzenie eksportowanego złota”, powiedział w zeszłym roku brazylijski IRS.

Do tej pory policja wykonała trzy nakazy przeszukania i konfiskaty w ramach operacji Vanglória, próbując zlokalizować 16 milionów dolarów nielegalnie sprzedawanego złota. Ich celem jest również ustalenie, czy metal został nielegalnie wywieziony z kopalni w Gujanie lub z rdzennych obszarów Brazylii.

Reklama 742,6×120
Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany