„Najstarsze złoto ludzkości” – odkrycie prawie 1,6 kilograma złota w nekropolii w Warnie
Złoto wydaje się być jednym z tych elementów, które przez większość historii cieszyły się wielkim uznaniem. Dziedzictwo tego metalu było szczegółowo badane przez wielu ekspertów. W 1972 roku pewne odkrycie rzuciło nowe światło na jego historię — jak informuje The Archaeologist. Miało ono miejsce w Bułgarii.
Archeolodzy odnaleźli w nekropolii w Warnie to, co uznali za najstarsze znane ludzkości złoto. Cmentarz ten znajduje się w zachodniej strefie przemysłowej Warny, nad Morzem Czarnym. Nekropolia została zbudowana przez społeczność zamieszkującą ten region około 6 500–6 000 lat temu. W sumie odkryto tam 294 groby, w których znajdowało się około 3 000 złotych artefaktów.
Złoto zostało odkryte przez 22-letniego operatora koparki, Rajczo Marinowa, w 1972 roku. Pracował on na terenie, który przygotowywano pod budowę fabryki cyny. Marinow wydobył wiele artefaktów z nekropolii i zabrał je do domu. Później poinformował o swoim znalezisku archeologów. Badania wykazały, że nekropolia pochodzi z epoki miedzi, a jej powstanie datowane jest na lata 4560–4450 p.n.e. Oznaczało to, że odnalezione w niej złoto jest najstarszym, jakie kiedykolwiek odkryto.
Chociaż złoto znajdowało się w wielu grobach, jeden z nich szczególnie przykuł uwagę ekspertów — Grób 43. Znaleziono w nim szczątki wysokiego mężczyzny, którego ciało było otoczone złotem. Ze względu na ilość złota, wielu badaczy spekulowało, że musiał być on monarchą lub przywódcą.
Grób 43 należał do mężczyzny o wzroście między 170 a 175 cm. Znalezione w nim złoto ważyło około 1,5 kg. W grobie znajdowały się naszyjniki, kilka pierścieni, miedziany topór ze złotymi zdobieniami, łańcuchy, ozdoby i inne złote przedmioty. Badacze uważają, że był to znaczący przywódca, być może pochowany wraz z innymi ważnymi członkami swojej społeczności.
W Grobie 36 archeolodzy znaleźli łącznie 850 złotych przedmiotów. Wśród nich były złoty model, napierśnik, pas, bransoleta, tiara, naszyjnik, kolczyki oraz złote berło zakończone młotem. Wszystkie te artefakty owinięte były w złotą tkaninę. Naukowcy zauważyli, że materiał ten układał się zgodnie z kształtem ludzkiego tułowia. Po dalszych badaniach doszli do wniosku, że grób zawierał szczątki mężczyzny.
Złoto wydobyte z tej nekropolii zyskało wśród archeologów miano „Złota z Warny”, jak informuje Smithsonian Magazine. Archeolożka Marija Gimbutas podkreśliła, że znalezisko to dostarcza wielu informacji o społeczeństwie zamieszkującym region w epoce miedzi.
Marija Gimbutas:
„Varna pokazuje coś zupełnie innego. Widać wyraźnie, że społeczeństwo to było zdominowane przez mężczyzn. Najbogatsze groby należały do mężczyzn; przywódcy byli mężczyznami. Idea społeczeństwa zdominowanego przez kobiety jest całkowicie fałszywa.”
Eksperci odkryli złoto w wielu grobach, choć nie we wszystkich. Doprowadziło to badaczy do wniosku, że złoto mogło być symbolem statusu społecznego. Dlatego „Złoto z Warny” jest nie tylko najstarszym znanym złotem w historii ludzkości, ale również jednym z najwcześniejszych dowodów na istnienie hierarchii społecznej w ludzkich społecznościach.
Może Cię zainteresować: