Rosyjskie rezerwy złota osiągają 207,7 miliarda dolarów

0 7

Rosyjskie rezerwy złota po raz pierwszy w historii przekroczyły 200 miliardów dolarów, a dokładnie wzrosły do 207,7 miliarda dolarów w październiku. Jak podaje bank centralny, złoto stanowi 32,9% całkowitych rezerw – to najwyższy poziom od 1999 roku. Zmiana ta następuje w momencie, gdy Rosja dąży do dywersyfikacji walutowej w obliczu sankcji gospodarczych.

Bank centralny Rosji konsekwentnie zwiększa swoje zasoby złota. Wartość całkowitych rezerw spadła nieznacznie z 633,7 miliarda dolarów do 631,6 miliarda dolarów między wrześniem a październikiem. Jednak udział złota wzrósł z 31,5% do 32,9%. Rosnące rezerwy złota pokazują, że Rosja dąży do dywersyfikacji walutowej i niezależności finansowej.

Poziomy złota w rosyjskich rezerwach znacząco zmieniały się na przestrzeni lat. Najwyższy odsetek, 56,9%, osiągnięto w styczniu 1993 roku, po czym spadł on do zaledwie 2,1% w czerwcu 2007 roku. Obecny wzrost wynika ze zmian w globalnej strategii finansowej oraz z presji wynikającej z sankcji gospodarczych, które zmusiły Rosję do poszukiwania nowych sposobów przechowywania wartości.

Banki centralne na całym świecie chcą posiadać więcej złota, co ujawniono na spotkaniu London Bullion Market Association. Ceny złota wzrosły, ale popyt pozostaje silny. Większość banków centralnych przechowuje swoje złoto w Londynie. Zakupy złota przez Rosję wpłynęły na funkcjonowanie globalnych rynków finansowych.

Więcej krajów może naśladować krok Rosji polegający na utrzymywaniu większej ilości złota zamiast dolarów. Taka zmiana może wpłynąć na sposób, w jaki państwa handlują ze sobą, odchodząc od dominacji jednej waluty. Odwrót od dawnych walut rezerwowych stanowi nowy rozdział w strategii finansowej na świecie, a de-dolaryzacja wydaje się być procesem trwającym.

Może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany