Brazylia oczyszcza lasy deszczowe z nielegalnych kopalni złota

2 18

Brazylijskie władze twierdzą, że niemal zakończyły likwidację nielegalnego wydobycia złota, które przyciągnęło tysiące nielegalnych górników na ziemie rdzennych mieszkańców Yanomami w amazońskim lesie deszczowym, powodując kryzys humanitarny związany z chorobami i niedożywieniem.

Tubino kieruje rządowym biurem powołanym przez prezydenta Luiza Inácio Lulę da Silvę w celu koordynacji działań policji i wojska, agentów ochrony środowiska oraz pracowników służby zdrowia na obszarze rezerwatu wielkości Portugalii, gdzie w odległym amazońskim lesie deszczowym mieszka 27 tysięcy Yanomami.

Nilton Tubino:

„Yanomami, największa grupa rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej żyjąca w izolacji, powróciła do normalnego trybu życia, uprawiając rośliny i polując”

Od marca, podczas setek operacji, żołnierze armii i marynarki, wspierani przez agencje ochrony środowiska i ochrony ludności rdzennej, niszczyli obozy górnicze i miejsca poszukiwania złota.

Zniszczono 42 nielegalne pasy startowe wykorzystywane przez górników w lesie deszczowym, spalono 18 samolotów, przejęto 92 tysiące litrów oleju napędowego, zatopiono 45 barek wydobywczych, zniszczono 700 pomp oraz zdemontowano 90 anten Starlink, które pozwalały górnikom ostrzegać się przed nadchodzącymi patrolami. Tubino dodał, że na terenie rezerwatu zainstalowano radar do monitorowania nielegalnych lotów.

Według Tubino, liczba zgonów spowodowanych malarią, którą przynieśli górnicy, spadła, a niedożywienie zostało opanowane dzięki paczkom żywnościowym dostarczanym przez rząd. Władze ponownie otworzyły placówki medyczne i planują budowę szpitala w Surucucu, odległej wiosce w pobliżu granicy z Wenezuelą.

Fotograf Reutera, który odwiedził Surucucu na początku tego miesiąca, dostrzegł nadal obecność nielegalnych górników na terenie rezerwatu, choć sytuacja była lepsza niż w ubiegłym roku.

Junior Hekurari, szef rady zdrowia Yanomami Condisi, powiedział, że rząd usunął górników i opanował kryzys zdrowotny, jednak wydobycie złota wpłynęło na możliwość zdobywania pożywienia, ponieważ rzeki zostały zanieczyszczone rtęcią.

Yanomami Condisi:

„Wody są zatrute i nie ma ryb. Nasi ludzie wierzą, że ziemia została skażona i dlatego uprawy nie rosną.”

Krótko po objęciu urzędu, Lula rozpoczął w lutym 2023 roku szeroko zakrojoną operację mającą na celu usunięcie około 25 tysięcy górników z terytorium Yanomami. Dzięki wsparciu sił zbrojnych, rządowi udało się wypędzić 80% górników.

Jednak po wycofaniu wojska górnicy zaczęli wracać, dołączając do innych, którzy ukryli się w lesie.

Tubino przyznał, że nie wiadomo, ilu górników jeszcze pozostało, ale tegoroczne operacje znacznie zmniejszyły ich obecność i wyeliminowały ponad połowę obszarów, na których wydobywano złoto.

Dodał, że wciąż konieczne są dalsze działania, aby zlikwidować łańcuch dostaw, który umożliwia górnikom kontynuowanie działalności – od dostaw paliwa i jedzenia po sprzedaż ich bryłek złota.

Może Cię zainteresować:

2 komentarzy
  1. […] Brazylia oczyszcza lasy deszczowe z nielegalnych kopalni złota […]

  2. […] Brazylia oczyszcza lasy deszczowe z nielegalnych kopalni złota […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany