Afrykańskie kraje zwiększają rezerwy złota w obliczu niepewności gospodarczej

0 14

Banki centralne w Afryce zwracają się ku złotu, aby chronić się przed niestabilnością gospodarczą i geopolityczną oraz dywersyfikować swoje portfele finansowe.

We wrześniu 2023 roku cena złota za uncję wynosiła 1 900 dolarów. Rok później wzrosła do 2 500 dolarów. Według Światowej Rady Złota, międzynarodowego stowarzyszenia branży złota, popyt na ten kruszec ma rosnąć w ciągu kolejnych 10 miesięcy, pomimo rosnących cen.

Niektórzy eksperci, tacy jak Carlos Lopes, profesor w Nelson Mandela School of Public Governance w Republice Południowej Afryki, przypisują „gorączkę złota” afrykańskich banków centralnych konieczności ochrony lokalnych walut.

Carlos Lopes:

„W ostatnich latach, z powodu inflacji i różnych pakietów stymulacyjnych, zwroty są bardzo niskie. Z drugiej strony, złoto rośnie na wartości, ponieważ duże banki również inwestują w złoto jako formę ochrony. Dlatego złoto jest bardzo dobrą inwestycją.”

Pomaga w tym fakt, że produkcja złota w Afryce wzrosła o 60% od 2010 roku, co przewyższa globalny wzrost na poziomie 26%, według Światowej Rady Złota.

W 2022 roku Zimbabwe wprowadziło walutę opartą na złocie, aby powstrzymać inflację i zmniejszyć zmienność kursów walutowych.

Ghana i Uganda kupują złoto od drobnych górników, aby wzmocnić swoje malejące rezerwy walutowe.

Ghana, największy producent złota w Afryce, planuje kupować ropę od innych krajów i płacić za nią złotem, aby zmniejszyć presję na lokalną walutę oraz obniżyć wysokie ceny paliw.

Jednak niektórzy ekonomiści twierdzą, że złoto nie rozwiąże problemów gospodarczych niektórych afrykańskich krajów. Według Światowej Rady Złota kraje powinny utrzymywać złoto ze względu na jego długoterminową wartość, wydajność w czasach kryzysu oraz rolę skutecznego narzędzia dywersyfikacji portfela.

Bright Oppong Afum, starszy wykładowca na Uniwersytecie Górnictwa i Technologii w Ghanie, uważa, że niektóre afrykańskie kraje chcą wykorzystać złoto, aby zmniejszyć swoją zależność od globalnego systemu finansowego.

Bright Oppong Afum:

„Jeśli zostaną nałożone sankcje na kraj afrykański, znamy destrukcyjne skutki, jakie to przyniesie. Kraje afrykańskie rozwijają się, są młode i nie chcą doświadczać sankcji, które mogłyby poważnie negatywnie wpłynąć na ich gospodarki. Dlatego strategicznie zmniejszają swoją zależność od krajów zewnętrznych.”

Afrykańska Kontynentalna Strefa Wolnego Handlu wprowadziła Pan-Afrykański System Płatności i Rozrachunków, który umożliwia krajom handel w lokalnych walutach. Eksperci twierdzą, że niektóre systemy płatności na kontynencie, jeśli zostaną wdrożone, mogą złagodzić presję gospodarczą, z którą borykają się niektóre kraje. To z kolei może sprawić, że będą one mniej zależne od złota.

Może Cię zainteresować:

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany