Światowy popyt banków centralnych na złoto spadł o 39% w II kwartale 2024 r.

1 20

Światowy popyt banków centralnych na złoto znacząco spadł w drugim kwartale 2024 roku, zmniejszając się o 39 procent do 183 ton w porównaniu do poprzedniego kwartału. Jednocześnie stanowi to wzrost o sześć procent w porównaniu do 173,6 ton w tym samym okresie ubiegłego roku.

Warto jednak zauważyć, że poziom ten nadal jest wysoki, przekraczając pięcioletnią średnią kwartalną wynoszącą 179 ton.

Pierwsza połowa roku przyniosła rekordowe zakupy złota przez banki centralne, z łącznym bilansem netto wynoszącym 483 tony, co przewyższa poprzedni rekord 460 ton ustanowiony w pierwszej połowie 2023 roku.

Bank centralny Indii kontynuował swoją serię zakupów złota w drugim kwartale, nabywając dodatkowe 19 ton. Dzięki temu całkowite zakupy złota RBI w tym roku osiągnęły 37 ton, co znacząco przewyższa 33 tony zakupione w 2022 roku.

Bank centralny Turcji nie zaprzestał agresywnej polityki zakupów złota w drugim kwartale, dodając do swoich rezerw 15 ton. W ten sposób całkowite zakupy złota w tym roku wyniosły imponujące 45 ton, wyprzedzając wszystkie inne banki centralne. To wyraźny kontrast w porównaniu do poprzedniego roku, kiedy bank sprzedał 102 tony w celu złagodzenia presji na rynku krajowym. Rezerwy złota Turcji wynoszą obecnie 585 ton, co stanowi 34% jej całkowitych rezerw.

Chiny Ludowy Bank Chin (PBoC) znacznie ograniczył zakupy złota w drugim kwartale. Po nabyciu 2 ton w kwietniu, bank centralny wstrzymał zakupy w maju i czerwcu. Pomimo tej przerwy, łączne zakupy złota PBoC pozostają znaczne, z bilansem netto wynoszącym 316 ton między listopadem 2022 a kwietniem 2024 roku, co zwiększa całkowite rezerwy do 2,264 ton. Ten wzrost zasobów złota, w połączeniu z rosnącą ceną złota, podniósł udział złota w rezerwach Chin do 5 procent, najwyższego poziomu od 1996 roku.

Narodowy Bank Polski stał się znaczącym nabywcą złota w drugim kwartale, kupując 19 ton. Był to pierwszy zakup złota przez bank centralny od ostatniego kwartału poprzedniego roku, co zwiększa łączne rezerwy do 377 ton, stanowiących teraz 13% całkowitych rezerw. Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas konferencji prasowej na początku czerwca potwierdził swój cel zwiększenia udziału złota w rezerwach do 20 procent.

Inne banki centralne Inni znaczący nabywcy złota w drugim kwartale to Uzbekistan (7 ton), Czechy (6 ton), Katar (4 tony), Rosja i Irak (po 3 tony), Jordania i Kirgistan (po 1 tonie). Singapur był jedynym bankiem centralnym z rozwiniętej gospodarki, który zwiększył swoje rezerwy złota w tym okresie, dodając 4 tony.

Może Cię zainteresować:

1 komentarz
  1. […] Światowy popyt banków centralnych na złoto spadł o 39% w II kwartale 2024 r. […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany