Kanadyjski eksport złota do Chin gwałtownie wzrósł

1 28

Rosnący eksport złota z Kanady do Chin dostarcza kolejnych dowodów na przesuwanie się złota z Zachodu na Wschód.

W pierwszej połowie 2024 roku popyt na złoto w Azji był niezwykle wysoki. Inwestorzy z Wietnamu i Tajlandii chętnie kupowali złoto mimo długich kolejek i wysokich cen. W Korei złoto szybko znikało z półek sklepów spożywczych. W Indiach popyt na złoto gwałtownie wzrósł podczas ważnego festiwalu. Jednak to Chiny są największym motorem wschodniego popytu na złoto.

Przewodniczący Franco-Nevada Corp., Pierre Lassonde:

„Marginalnym nabywcą złota nie są już Stany Zjednoczone. To nie jest już Europa. To Chiny. … Chiny pochłaniają ponad dwie trzecie całej rocznej produkcji… To tam ustala się cena złota.”

Tymczasem zachodni inwestorzy wciąż nie przyłączyli się do tej tendencji, mimo rekordowych cen złota w ostatnich miesiącach. Zarządzający funduszami Leigh Goehring i Adam Rozencwajg zauważyli w swoim newsletterze za pierwszy kwartał, że zachodni inwestorzy utracili wpływ na rynek złota i kontynuowali likwidację swoich zasobów złota w pierwszym kwartale, mimo że ceny rosły.

„Zachodni inwestorzy nadal sprzedają swoje złoto, podczas gdy banki centralne oraz chińscy i indyjscy inwestorzy detaliczni kontynuują agresywne zakupy. Przy rekordowych cenach złota jest jasne, kto wygrywa.”

Chociaż Ludowy Bank Chin wstrzymał zakupy złota (przynajmniej oficjalnie), chiński bank centralny był największym nabywcą złota w 2023 roku. Oficjalnie, Ludowy Bank Chin dodał ponad 300 ton złota do swoich rezerw podczas ostatniej fali zakupów.

Artykuł w Financial Post sugerował, że Chiny starają się zminimalizować swoje uzależnienie od dolara i możliwość wykorzystania go przeciwko nim jako broni.

„Niektórzy analitycy uważają, że rosnące zakupy złota przez chiński bank centralny są geopolityczną reakcją. Po inwazji Rosji na Ukrainę Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zamrozili miliardy dolarów rosyjskich aktywów, a analitycy twierdzą, że Chiny postrzegają złoto jako sposób na zyskanie ochrony przed USA i innymi krajami, które mogłyby zamrozić ich aktywa.”

Chiński bank centralny nie jest jedynym nabywcą złota. Chińscy inwestorzy także chętnie kupują ten kruszec. Dzieje się to mimo rekordowych wzrostów na złocie w Chinach.

Kargutkar:

„Podsumowując, nastąpiła wyraźna zmiana w postawie chińskich konsumentów wobec złota i srebra; są gotowi za nie zapłacić”

Chiny są największym producentem złota na świecie. Niemniej jednak muszą importować złoto z innych krajów, aby zaspokoić popyt. Kanada jest jednym z krajów, które dostarczają złoto do Chin, a kanadyjski eksport złota gwałtownie wzrósł w tym roku mimo napięć handlowych między tymi krajami.

Minister rozwoju gospodarczego Ontario, Vic Fedeli, powiedział, że metale szlachetne są teraz najbardziej eksportowanym towarem do Chin.

W 2023 roku Kanada sprzedała do Chin złoto o wartości 589 milionów CAD. To wzrost z 189 milionów CAD w 2020 roku. Oznacza to wzrost o 211,6%.

Starszy strateg rynkowy w World Gold Council, Joe Cavatoni, nazwał eksport złota do Chin „kluczowym elementem rynku wydobywczego w Kanadzie.” Nie ma oznak, że skłonność Azji do złota wkrótce się zakończy. Oznacza to kontynuację przepływu złota z Zachodu na Wschód.

Może Cię zainteresować:

1 komentarz
  1. […] Kanadyjski eksport złota do Chin gwałtownie wzrósł […]

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany