Nowa srebrna moneta przedstawiająca Elżbietę II
Aby uczcić życie zmarłej królowej Elżbiety II, mennica Pobjoy wypuściła srebrną monetę bulionową z 2022 roku przedstawiającą królową.
Moneta, wyemitowana w imieniu rządu Brytyjskich Wysp Dziewiczych i wyprodukowana z wykończeniem Reverse Frosted, przedstawia królową na koniu na rewersie. Królowa Elżbieta II była królową Wielkiej Brytanii i innych królestw Wspólnoty Narodów od 6 lutego 1952 r. do śmierci 8 września. Była królową 32 suwerennych państw za życia i 15 w chwili śmierci.
Śmierć królowej Elżbiety II w wieku 96 lat była niespodziewana i wstrząsnęła Wielką Brytanią i światem. Książę Karol zastąpił ją na tronie jako król Karol III.
Awers tej monety, zatwierdzonej przez Pałac Buckingham, przedstawia podwójną podobiznę królowej Elżbiety II, wyprodukowaną wyłącznie przez Pobjoy Mint, która wyróżnia się oszronionym tłem. Obecny jest również srebrny znak tajny P, który jest charakterystyczny dla srebrnych monet bulionowych Pobjoy Mint.
Monety bulionowe są popularne ze względu na ich naturalną wartość kruszcu, „a z tym wzorem zawierającym nowe ulepszone wykończenie cameo na rewersie, jest to jeszcze bardziej atrakcyjny zakup”, zapewnia Mennica Pobjoy.
Moneta waży 31 103 gramów, ma średnicę 38,6 milimetra i ma limit nakładu 7500 sztuk. W przeciwieństwie do wielu innych monet bulionowych, ta moneta jest dostępna bezpośrednio w mennicy emisyjnej. Moneta kosztuje 29,95 USD, czyli około 30% powyżej ceny spot lub wartości metalu szlachetnego w momencie publikacji.
British Pobjoy Mint to prywatna mennica zlokalizowana w Surrey w Anglii, która produkuje monety okolicznościowe, medale, żetony i kruszec. Mennica produkuje również walutę obiegową dla niektórych brytyjskich terytoriów zamorskich i suwerennych krajów, w tym Sierra Leone i Vanuatu. Mennica została założona w 1965 roku przez Dereka Pobjoya, który zakupił prasę do monet po opuszczeniu firmy jubilersko-murarskiej swojego ojca Ernesta Pobjoya, aby założyć mennicę. Po śmierci Winstona Churchilla w tym samym roku mała mennica wyprodukowała serię złotych monet upamiętniających to wydarzenie. Od 1974 roku mennica zaangażowała się w produkcję i międzynarodową sprzedaż znaczków pocztowych nowej emisji, a obecnie wyłącznie koordynuje programy monet i znaczków siedmiu państw (Wyspy Wniebowstąpienia, Bahamy, Brytyjskie Terytorium Antarktyczne, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Falklandy, Południowa Georgia i Południowe Wyspy Sandwich oraz Tristan da Cunha). Jako producenci złotych łańcuchów, złoconych i emaliowanych odznak i rozetek, regaliów i insygniów wszelkiego rodzaju, Mennica Pobjoy była kontrahentem brytyjskich agentów koronnych i różnych londyńskich jubilerów, dla których wykonywała zlecenia obejmujące metale szlachetne i kamienie szlachetne wszelkiego rodzaju.