Jak donosi Reuters, z danych celnych wynika, że szwajcarskie dostawy złota do Stanów Zjednoczonych wzrosły w marcu do najwyższego poziomu od maja 2020 roku.
Obawy inwestorów w związku z sytuacją polityczną na świecie, a przede wszystkim konflikcie pomiędzy Rosją a Ukrainą, mocno napędziły rynek złota. Taki wzrost popytu spowodował wzrost cen metali szlachetnych w lutym i marcu, co z kolei bardzo często zniechęca konsumentów detalicznych w Azji, czyli jedynego regionu, w którym dostawy szwajcarskiego złota gwałtownie spadły.
Szwajcarski eksport do Wielkiej Brytanii, która podobnie jak Stany Zjednoczone jest centrum handlu złotem i ogólnych inwestycji również wzrósł. Szwajcaria jest największym na świecie ośrodkiem rafinacji i tranzytu złota, jako atut posiada miano bezpiecznego miejsca do przechowywania bogactw podczas niepewnych sytuacji gospodarczych i politycznych na świecie.
Według Światowej Rady Złota, fundusze ETF przechowujące złoto dla inwestorów dodały w marcu 185 ton, czyli około 15 miliardów dolarów, co jest najwyższym wynikiem od lipca 2020 roku.
Szwajcarski eksport do Chin spadł w marcu do najniższego poziomu od roku, a dostawy do Indii osiągnęły najniższy poziom od maja 2021 roku. Eksport do Wielkiej Brytanii był najwyższy od czerwca 2021 roku. Dokładniejsze dane prezentuje tabela poniżej.